Skip to main content
“ Vážení podporovatelé CARE. Jmenuji se Sergij a jsem rodinný farmář. Je mi 34 let a moje rodina začala chovat krávy, když mi bylo asi 6. Tehdy, před pětadvaceti lety, měla naše vesnice asi 700 domácností a každá domácnost měla minimálně jednu krávu. Nyní je ve vesnici celkem asi 30 krav a jedno prase.

V okolních vesnicích je situace stejná, mnohdy horší. 

Kromě chovu dobytka pěstujeme i kukuřici, ječmen, pšenici. Veškerá naše úroda je však letos neprodejná a nemá skoro žádnou cenu. Nemáme totiž šanci dostat ji do přístavů a prodávat do dalších zemí. Ceny benzínu jsou příliš vysoké a na většině území, přes které úrodu přepravujeme, se aktivně válčí.  

Nemáme tak žádné peníze, musíme postupně porážet dobytek, abychom měli z čeho vyžít. Bojíme se, co s námi bude, co bude s našimi dětmi. Zvažovali jsme půjčku, ale pravděpodobně bychom ji nebyli v aktuální situaci schopni splatit. A tak bychom za rok mohli přijít úplně o všechno. 

Pořád si však připomínám, že může být i hůř. Mnoho mých kamarádů umírá na frontě.
Já jsem zatím živý a zdravý.“

Sergij

EXTRÉMNÍ DOPADY KRIZE PO CELÉM SVĚTĚ

Dle prezidenta Zelenského vyvážela dříve Ukrajina 6 až 7 milionů tun obilí měsíčně.
Od začátku války však v zemi uvízlo již téměř 22 milionů tun obilí, které se nikdy nedostanou dál kvůli aktivním bojům a blokádám Černého moře.  

OSN odhaduje, že toto narušení globálního toku potravin již přivedlo 70 milionů lidí na celém světě na hranici hladomoru. Jedná se tak o další faktor z mnoha, který razantně násobí světový hlad. Zdaleka největší dopad pociťují v aktuální situaci lidé v kritických oblastech, jako je například Somálsko.

ŠANCE NA ZMĚNU

Pomoc mezinárodních humanitárních organizací je v letošním roce potřeba více než kdy dřív. CARE aktivně pomáhá ohroženým přímo na Ukrajině i v oblastech, kde lidé trpí nedostatkem potravin dlouhodobě.

I Vy můžete pomoci. 

CHCI POMOCI LIDEM NA UKRAJINĚ
CHCI POMOCI HLADOVĚJÍCÍM