
Po skončení druhé světové války potřebovaly evropské země začít s obnovou hospodářství. V USA lidé slýchali denně zprávy o hladovějících dětech v Evropě, s údivem se dočítali v novinách, že Češi, Poláci, Maďaři, Němci a Rakušané se dostanou jen k denní dávce 900 kalorií výživy. Ochota pomoci byla velká, otázkou ovšem zůstávalo: Jak?
27. listopadu 1945 navrhli Arthur Ringland a Dr. Lincoln Clark konsorciu, sestávajícímu z 22 amerických pomáhajících organizací, vytvoření soukromé podpůrné organizace a výsledkem bylo založení C.A.R.E. Název organizace znamená „Cooperative for American Remittances to Europe“, současně CARE znamená také: péče, starost, ošetřování. Jen málokdy se podaří, aby byla zkratka takto výstižná.
Základní potravinové balíky vycházely z přídělů americké armády a obsahovaly: 4,4 kg dušených jídel a masových směsí, 3 kg cereálií a sušenek, 1,6 kg kompotů a džemů, 1 kg zeleniny, 1,8 kg cukru a sladkostí, 0,5 kg kakaa, kávy a nápojových prášků, 0,36 kg kondenzovaného mléka, 0,23 kg konzervovaného másla, 0,18 kg sýra a žvýkačku.
Od března 1947 byly balíky doplněny o med, čokoládu, sušené ovoce, vejce v prášku a další položky. V dubnu se začaly distribuovat také textilní balíky CARE obsahující deky, bavlnu a vlnu. Od srpna přibyly speciální zásilky pro kojence a malé děti.
Pamětníci s vděčností vzpomínají na konzervy se zeleninou a masem, sardinky, kukuřičné lupínky, džem, kakao, kávu, kondenzované mléko, máslo, sýr, mýdlo nebo žvýkačky – často šlo o věci, které tehdy ochutnali vůbec poprvé.
Ke každému doručenému balíku CARE existoval doklad podepsaný obdarovanou osobou, který byl zaslán zpět konkrétnímu dárci jako potvrzení, že pomoc byla opravdu doručena. Díky tomuto systému mohla CARE a její dárci zachránit nespočet životů.
V letech 1946–1950 rozdělila CARE celkem sto milionů balíků! Jen v tehdejším Československu měly balíky CARE hodnotu přes 32,8 milionu korun.
Jak se zrodila jedna z největších humanitárních organizací světa? Ponořte se do 80 let historie CARE na časové ose.