Skip to main content

Copyright: IYD/CARE

 

Humanitární situace se v severozápadní Sýrii, zejména v guvernorátu Idlib a Allepo, nadále znepokojivě zhoršuje. V důsledku toho přibližně 586 000 lidí od 1. 12. 2019 do 2. 2. 2020 uprchlo ze svých domovů. Eskalace násilí má devastující vliv na život 4 milionů lidí. Mnoho z nich bylo během války v Sýrii mnohokrát vysídleno. Soběstačnost rodin a komunit je v důsledku toho silně narušena. Už tak vyhrocená situace se stále více zhoršuje. Ředitelka CARE USA Michelle Nunn komentuje situaci na místě:

„Jen v roce 2019 proběhlo 85 útoků na zdravotnická zařízení v severní Sýrii. První měsíc roku 2020 tenhle otřesný trend pokračoval. Eskalující boje a útoky na zdravotnická zařízení vyhnaly statisíce Syřanů hledat bezpečí pro sebe a své rodiny.“

“Kvůli opakovaným útokům na nemocnice v Idlibu se naše porodnická a pediatrická klinika staly jediným fungujícím zařízením široko daleko. Zahltily ji ženy a děti, které potřebovaly akutní lékařskou pomoc. Bohužel, poté co před několika dny letecké útoky zasáhly nedalekou nemocnici, jsme museli provoz našeho zařízení zastavit a evakuovat pacienty a zdravotníky. V severozápadní Sýrii je akutně potřeba zdravotnická péče pro těhotné ženy, matky a novorozence. Na civilisty tento konflikt dopadá opravdu ničivě. Ohrožuje ženy a děti, potřebují okamžitě zvláštní ochranu.”

Copyright: Syria Relief/CARE

 

CARE působí v Sýrii od roku 2014. Od té doby podpořila více než 5 milionů lidí v nouzi. Poslední rok pomohla více než 1 milionu obyvatel Sýrie, včetně 650 000 žen. CARE společně s partnery v severozápadní Sýrii poskytuje čistou vodu, hygienické prostředky a zázemí, provozuje mateřské a reprodukční centrum. Také pro lidi postižené krizi zabezpečuje psychosociální podporu. Dále například potraviny, kuchyňské potřeby, balíčky pro děti, deky, matrace či zimní oblečení pro děti. CARE podporovala evakuační snahy z center měst, které se stali cílem leteckých útoků, a také síť ambulancí. Díky spolupráci s partnery v Sýrii, CARE podpořila mezi 21. 12. 2019 a 30. 1. 2020 více než 120 000 lidí.