Skip to main content

V rámci krizového plánu CARE Palestina za laskavé podpory CARE Německo začalo pět členek místní Rady žen (orig. Women Leadership Council – WLC) z tábora pro uprchlíky Al Bureij v Gaze dobrovolně rozdávat 172 potravinových balíčků pro nejzranitelnější ženy.

Vzaly na sebe odpovědnost, rozhodly se pomoci potřebným a udělat jim radost. Nyní jsou hrdinkami a v komunitě se jim říká pět mušketýrek z Al Bureij – Iman, Rawan, Lubna, Reema a Kawther.

Chráněné rouškami a latexovými rukavicemi naše mušketýrky vytvořily seznam nejzranitelnějších obyvatelek tábora a zapsaly si jejich jména. Tím dokázaly úspěšně předejít tomu, aby se srocovaly na jednom místě při předávce potravin.

Pracovní skupina mušketýrek popisuje své zkušenosti s humanitární pomocí druhým jako nádherný zážitek a jako jeden z nejvíce obohacujících momentů v jejich životě. Cítí, že se jim podařilo zmírnit problém se zabezpečením potravin v táboře.

Iman Saween říká: „Jsem uprchlicí žijící v táboře Al Bureij a jsem velmi hrdá na to, že jsem mohla pomoci ostatním obyvatelkám. Mám radost a jsem šťastná, když vidím úsměvy na jejich tvářích.“

Další mušketýrka Lubna dodává: „Těším se z toho, že jsem byla schopna pomoci ostatním ženám. Vím, že trpí kvůli těžkým ekonomickým podmínkám a nemají dostatek potravin. Jsem šťastná, že jsem pro ně mohla něco udělat.“

Pět palestinských mušketýrek. Snímek: CARE

A jak během koronavirové krize chtějí ještě více pomoci své komunitě? Našich pět mušketýrek odpovědělo, že jsou nadšeny z možnosti vykonávat další dobrovolnickou práci a připraveny realizovat další podobné iniciativy se zaměřením na obyvatele tábora.

Kromě toho jsou schopny vytvářet různé workshopy a online školení pro ženy, mládež a děti, které potřebují psychologickou podporu a podporu ve vzdělávání.

Rawan Abu Al Rouss má bakalářský titul z psychologie a je připravena začít s realizací online konzultací psychosociálních podpory pro ženy a děti. Iman Aaween má také bakalářský titul, vystudovala obor pedagogiky na základní škole a ráda by dětem v táboře umožnila online výuku. Kawther Manser je grafickou designérkou a chtěla by studentům multimediálního grafického designu poskytnout virtuální workshopy.

Pět mušketýrek z tábora Al Bureij společně sdílejí tuto zprávu:

„Nedávno (20.6.) jsme si připomněli Světový den uprchlíků a my doufáme, že se každý uprchlík na světě navrátí bezpečně domů. Také doufáme, že se my, palestinští uprchlíci a ti v diaspoře, vrátíme zpět do naší země podle mezinárodního práva a rezoluce Valného shromáždění OSN číslo 194. Dnes i každý následující den stojíme odhodlaně při sobě.“