Skip to main content

Praha, 11. září 2023:

Zemětřesení v Maroku bylo nejsilnější za posledních víc než 120 let. Počet obětí v Maroku přesáhl 2100 lidí, zraněných jsou tisíce. Očekává se, že tato čísla ještě porostou. Organizace CARE úzce spolupracuje s marockými úřady, aby místním poskytla okamžitou humanitární pomoc. 

CARE Česká republika zemětřesení v Maroku

(c) CARE Maroko

Zemětřesení způsobilo obrovské škody a zřítilo budovy v několika provinciích (al-Haouz, Taroudant, Chichaoua, Ouarzazate a Marrákeš). Situace v ulicích Maroka je kritická. Silnice jsou zablokované, lidem nefunguje elektřina a někteří trpí nedostatkem základních potravin. ,,Pro nás všechny v Maroku to byla děsivá noc. Lidé jsou vyčerpaní. Stovky jich spí v noci na ulicích, leží v dekách v parcích a bojí se jít domů. Kromě fyzické devastace, kterou monstrózní zemětřesení způsobilo, lidi sužuje obrovský strach a hrůza z toho, co zažili.“, popisuje ředitelka CARE Maroko Hlima Razkaoui.  

S mimořádnou urgencí potřebují pomoc zranitelné skupiny lidí, mezi které patří nemocné osoby, lidé se sníženou pohyblivostí, starší lidé, děti, těhotné ženy nebo matky samoživitelky.  

,,Zemětřesení jako toto jsou v Maroku velmi vzácná a budovy v blízkosti epicentra jednoduše nebyly postaveny tak, aby vydržely otřesy takové síly. Míra devastace je tedy umocněna touto skutečností. Cesty jsou plné balvanů a sutin, což ztěžuje přístup. Záchranné operace v některých oblastech jsou ztíženy poškozenými silnicemi a mosty, zejména v oblastech pohoří Atlas. Přitom mnoho menších komunit, které v těchto oblastech žijí, bylo velmi silně zasaženo.“

Deepmala Mahlamístopředsedkyně pro humanitární záležitosti CARE USA
Zemětřesení v Maroku CARE Česká republika

(c) CARE Maroko

Ohledně pomoci CARE úzce spolupracuje s marockými úřady. Potřebným poskytneme stravu, bezpečné zásobování vodou, nouzové přístřeší i lékařskou pomoc. Jsme připraveni traumatizovaným lidem zajistit i psychosociální pomoc.  

CARE v  Maroku působí od roku 2008. Organizace podporuje jednotlivce a rodiny ze znevýhodněných komunit a prosazuje rovný přístup k ekonomickým příležitostem. Programy se zaměřují na tři hlavní oblasti: vzdělávání, ekonomické posílení a správa veřejných věcí. CARE taky intenzivně pomáhá v Al Haouz, jednom z měst, která byla nejvíc postižena pátečním zemětřesením. 

Jako nezávislá, nestranná a apolitická organizace se CARE nevyjadřuje k politické situaci v zemi. Veškeré informace, které poskytujeme, se týkají humanitární situace v  Maroku a naší pomoci.  

Kontakt pro média:  

Hlima Razkaoui, ředitelka CARE Maroko; e-mail: razkaoui@caremaroc.org, tel. kontakt: + 212 611977419