Skip to main content
V 90. letech ji krvavý konflikt vyhnal z domova, dnes úspěšně podniká 

Paní Eka žije se synem v malém domku ve vesnici Darcheli na západě Gruzie. Je hrdou členkou ženské kooperativy pro pěstování a sušení ovoce. Členství ji zajišťuje stabilní příjem a naplňující práci. Při pohledu na idylickou venkovskou scenérii ze života paní Eky je těžké si představit, jak dramatickou životní cestu má za sebou. 

Rodina paní Eky pochází z Abcházie, kde se v devadesátých letech strhl krvavý konflikt mezi Gruzínci a Abchazskými separatisty. Abchazské jednotky v oblasti prováděly etnické čistky, v rámci kterých přišly o život tisíce Gruzínců. Paní Eka musela ze dne na den opustit svůj domov. Přišla tak o veškerý majetek a musela začít budovat svůj život znovu od nuly. Dnes žije pouhé tři kilometry od současné hranice s Abcházií.  

Oblast západní Gruzie je ideální pro pěstování subtropických plodin jako jsou například citrusy nebo kiwi. Právě tato zdánlivě banální skutečnost se stala velmi důležitou pro další vývoj životního příběhu paní Eky. Ta se nejprve sama naučila tradiční metody sušení a později se připojila k ženské kooperativě pro sušení ovoce. V rámci společenství má nyní možnost využívat sdílené sušičky, které ženám umožňují produkovat sušené ovoce ve větším množství. 

Humanitární organizace CARE Česká republika se rozhodla pomoci lidem jako je Eka. Podporuje podnikání gruzínských žen a dává jim tak šanci na lepší budoucnost. Paní Eka může nyní například využívat speciálních solárních sušiček na ovoce, které CARE věnovala kooperativám. Mohla také navštívit speciální kreativní workshop na zpracování ovoce, díky kterému nyní tvoří kouzelné ovocné kytičky i rolády. Produkty prodává na svatby i festivaly a doufá, že brzy získá licenci k prodeji na místních trzích. 

“Když jsme utekli, neměli jsem nic. Teď žijeme pokorně, ale v míru. Už se nebojím o to, co bude zítra. Nebojím se o budoucnost svých dětí. Syn si dokonce může dovolit studovat vysokou školu,” říká pyšně Eka. 

Paní Eka se rozhodla vyprávět svůj příběh také na Instagramu. V rámci projektu #jsemjakoty sdílí dnes svůj život ve Stories na profilu CARE Česká republika 

Vydejte se spolu s námi do Gruzie a poznejte ženu, která se i přes nepřízeň osudu dokázala znovu postavit na vlastní nohy. 

CHCI BÝT U TOHO
#jsemjakoty probíhá na Instagramu CARE Česká republika celý tento týden. Ještě se můžete těšit na příběh z Bosny a Hercegoviny. Projekt vznikl za finanční podpory České rozvojové agentury.