Skip to main content
Mladá gynekoložka pomáhá na svět ohroženým novorozencům v iráckém městě Baadre.

Kurdistan se narodila ve městě Sharya, na severu Iráku. Již jako malá prohlašovala, že bude jednoho dne zachraňovat životy a pomáhat lidem. Dětské sny se staly skutečností. Vystudovala medicínu a začala pracovat jako gynekoložka a porodní asistentka ve státní nemocnici.  

Zdravotnický systém v Iráku je však bohužel v kritickém stavu. Infrastruktura nemocnic a ostatních zdravotnických zařízení ani zdaleka nepokrývá všechny odlehlé oblasti v zemi. Platové ohodnocení lékařů a ostatních zdravotních pracovníků je navíc extrémně nízké.   

Kurdistan je nejstarší ze tří sourozenců a v posledních letech finančně podporuje celou svou rodinu. Brzy po nástupu do nemocnice si uvědomila, že pro zajištění dostatků financí si bude muset nad rámec plného úvazku ve státní nemocnici hledat další zaměstnání.  

Od své nejlepší kamarádky se dozvěděla, že v nemocnici ve městě Baadre, které se nachází nedaleko od domova Kurdistan, právě humanitární organizace CARE založila gynekologicko-porodní oddělení. Cílem CARE je zpřístupnit zdravotní péči všem ženám v oblasti a zajistit pracovní příležitosti s férovým ohodnocením pro místní lékaře.  

Kurdistan na oddělení získala místo porodní lékařky na částečný úvazek a stala se tak finančně nezávislou. Každý den vstává velmi brzy ráno a vyráží do nemocnice. Dopoledne se věnuje pacientkám, které přišly na zdravotní prohlídku. Odpoledne je v režimu pohotovosti a čeká, zda ji z nemocnice zavolají kvůli porodu či naléhavému případu. Často se jedná o velmi komplikované případy předčasně narozených či ohrožených dětí.  

„Zachránit život malému miminku, to je pro mě ten nejkrásnější pocit na světě“, říká Kurdistan. “Jsem nesmírně vděčná, že můžu dělat smysluplnou práci, a přitom uživím rodinu. Spousta mých vrstevníků nemá takové štěstí.” 

Kurdistan se rozhodla vyprávět svůj příběh také na Instagramu. V rámci projektu #jsemjakoty sdílí dnes svůj život ve Stories na profilu CARE Česká republika 

Vydejte se spolu s námi do Iráku a poznejte mladou ženu, která zachraňuje životy těch nejmenších. 

CHCI BÝT U TOHO
#jsemjakoty probíhá na Instagramu CARE Česká republika celý tento týden. Ještě se můžete těšit na příběhy z Gruzie a Bosny a Hercegoviny. Projekt vznikl za finanční podpory České rozvojové agentury.