Závěť
Závětí můžete věnovat celý majetek nebo jeho část – přesně vyjádříte, kdo dědí jednotlivé části Vašeho majetku, a to včetně případných dluhů. Každá závěť musí být sepsána písemně a splňovat některé další náležitosti podle toho, jaký typ závěti zvolíte. Každou závěť je možné zrušit jejím zničením, odvoláním či sepsáním nové závěti.
Sepsání závěti je relativně jednoduchý úkon a můžete ho udělat sami, nebo s těmi, kterým důvěřujete. Závěť sepsaná společně s notářem Vám však zaručí, že budou splněny všechny zákonné podmínky a že zvolíte nejvhodnější způsob, jak dědictví odkázat. Notář Vám také zanese závěť do Evidence právních jednání pro případ smrti, takže nehrozí, že by se o ní při projednávání dědictví nevědělo.
Závěť vlastní rukou bez svědků:
Stačí, když závěť napíšete vlastní rukou. Můžete ji uložit doma, u osoby, které důvěřujete, či předat do úschovy notářovi, který ji za poplatek 1100 Kč + DPH zaeviduje, aby se na ni při projednávání dědictví nezapomnělo, či neobsahovala formální chyby, které by mohly zkomplikovat její platnost.
Závěť za účasti svědků:
Závěť můžete sepsat za účasti dvou svědků. Tato závět pak nemusí být sepsána vlastní rukou, stačí jen Váš podpis. Každý svědek se v ní musí také podepsat, uvést svou adresu bydliště a své datum narození. Svědek ale nemůže dosvědčit pasáž, ve které dostává část majetku přímo on sám.
Přesné znění podmínek pro svědky závěti naleznete v ustanovení § 1539 – § 1541 nového občanského zákoníku. Stejně jako u vlastnoruční závěti, i zde se doporučuje dát závěť notářovi do úschovy.