Skip to main content

Aby lidé netrpěli hladem a podvýživou

Navzdory pokroku v posledních desetiletích trpí chronickou podvýživou nebo hladem přibližně 795 milionů lidí – jinak řečeno jeden z devíti. Když je jídla nedostatek, ženy jsou první, které hladoví. Faktem je, že na světě je dostatek potravin, které mohou nasytit všechny, avšak ne ke každému se dostanou.

Existují tři hlavní faktory vedoucí k potravinové a výživové nejistotě:

  • chudoba lidem znemožňuje nakupovat potraviny
  • změna klimatu ovlivňuje produkci potravin, zejména u drobných zemědělců
  • a k hladovění významně přispívá i plýtvání potravinami.

Tváří v tvář rostoucí potravinové nejistotě CARE pracuje v některých nejzranitelnějších komunitách světa s cílem zajistit, aby nikdo nemusel zemřít hladem ani trpět chronickou podvýživou. CARE pracuje s cílem pomoci lidem najít udržitelné způsoby, jak si zajistit jídlo a podpořit dlouhodobé metody snižování jejich zranitelnosti vůči hladu a podvýživě. Zahrnuje to podporu farem a zemědělských usedlostí, aby se zajistilo dobré zásobování místních trhů, dále řízení přírodních zdrojů a to tak, aby byli občané méně ohrožení dopadem změn klimatu, měli větší možnosti živobytí a dostali se snáze k potravinám.

Práce CARE v oblasti potravinové bezpečnosti a výživy zahrnuje jak reakce na mimořádné situace a katastrofy, tak pomoc drobným zemědělcům, rybářům a pastevcům trvale udržitelně zvyšovat produktivitu, zlepšovat jejich přístup na trh, budovat odolnost vůči změnám klimatu a zajišťovat výživu jejich rodin. Zdůrazňujeme úlohu, kterou hrají drobní zemědělci v malém měřítku při zajišťování potravinové bezpečnosti celých komunit.

Abychom dosáhli našeho cíle zajištění potravinové bezpečnosti 50 milionů chudých a zranitelných lidí, používáme strategický rámec s názvem She Feeds the World, tzn. Ona krmí svět. Touto aktivitou přispíváme k posílení rovnosti mezi muži a ženami. Zabýváme se čtyřmi pilíři bezpečnosti potravin a výživy: přístupem, dostupností, využíváním a stabilitou.

Do roku 2020 pomůžeme 50 milionům chudým a zranitelným zvýšit dostupnost potravin a odolnost vůči změnám klimatu.

CHCI POMOCI

Podvýživa

V roce 2018 bylo nedostatečně vyvinuté téměř jedno ze čtyř narozených dětí. 149 milionů dětí do 5 let a dalších více než 49 milionů trpělo jinými problémy. Nejméně 3,5 milionu dětí do 5 let umíralo na podvýživu každý rok. V mnoha regionech je na vzestupu špatná výživa. Podvýživa ovlivňuje všechny fáze života a může mít vliv na celé generace. U podvyživených matek je vyšší pravděpodobnost, že zemřou při porodu a že se jejich děti narodí s nízkou porodní hmotností. Chronicky podvyživené děti čelí celoživotním důsledkům nižšího duševního potenciálu, nižšího vzdělávání ve škole a nižšího celoživotního výdělku.

V zájmu řešení příčin podvýživy poskytuje CARE zranitelným rodinám potravinovou a výživovou podporu. Zabýváme se také základními příčinami chudoby, včetně nedostatečného přístupu k vlastnímu živobytí, čisté vodě a správné hygieně a nedostatku kontroly nad přírodními zdroji. Zaměřujeme se na zvyšování rovnosti mezi muži a ženami, protože zkušenosti ukazují, že podvýživu můžeme snížit, když jsou práva žen posíleny. Rovněž úzce spolupracujeme s vládami, abychom se ujistili, že se dlouhodobě zasazují za zlepšení situace

Přístup k pitné vodě

Každý šestý člověk po celém světě nemá přístup k čisté pitné vodě.

Každý den dívky a ženy stráví 150 milionů hodin sháněním a donášením vody.

Čistá voda mění životy. Skutečně. Zamyslete se nad tímto: v některých rozvojových zemích se ženy a dívky každé ráno sejdou a několik hodin dochází k nejbližší studni, aby přinesly vodu pro svou domácnost. Tím je značně omezen jejich čas na vzdělání a práci. Místo toho, aby se učily číst a psát, tráví čas donášením vody. Jak ale domácnost bez vody přežije?

 

Čistá voda – čistá budoucnost

Společně s místními komunitami budujeme a udržujeme studny, vrty a latríny v jejich vesnicích. Jedná se o společné úsilí – CARE poskytuje vzdělávací a stavební materiály, zatímco komunity přispívají pracovní silou a platí náklady na provoz a údržbu. Cílem těchto projektů je:

  • snížit zdravotní rizika onemocnění souvisejících s vodou
  • a zkrátit dobu, po kterou ženy a dívky získávají a donáší vodu ze vzdálených zdrojů. Se svým ušetřeným časem mohou získat příjem nebo chodit do školy.

Ve školách může absence bezpečné pitné vody, mýdla na mytí rukou a toalety vytvářet nepříjemné a zahanbující prostředí – zejména pro dospívající dívky. Zajišťujeme čistou vodu, podporu hygieny a budujeme moderní hygienická zařízení, která pomohou udržet dívky ve škole. Školíme rodiny podle odpovídající hygienické praxe, abychom snížili riziko onemocnění.

Podle našeho názoru jde posílení postavení žen a dívek ruku v ruce se zlepšením kvality vodohospodářských a hygienických zařízení a jejich spravedlivou správou. CARE podporuje místní nakládání s přírodními vodními zdroji a snaží se do těchto diskusí zapojit i ženy, aby mohly přispět svojí účastí.

Podpora zemědělců

Zemědělci jsou klíčem ke snižování hladu a chudoby. Chudí lidé spoléhají na svou obživu v oblasti zemědělství. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že 10 % zvýšení výnosu zemědělců vede k 7 % snížení chudoby v Africe. Řádná správa věcí veřejných, rovnost žen a mužů a odolnost vůči změně klimatu se vzájemně propojují.

CARE pomáhá zemědělcům zvyšovat zemědělskou produktivitu prostřednictvím vzdělávání a podpory moderních technik a postupů. Abychom jim pomohli reagovat na změnu klimatu, vyvinuli jsme participativní přístupy pro přizpůsobení se změně klimatu založené na komunitním sdílení. Abychom zvýšili mzdy zaměstnankyň, poskytujeme vzdělávání a podporu ženám zemědělců, podporu účasti žen v komunitních skupinách a zlepšení přístupu žen k prostředkům a jejich kontroly nad nimi. Systém spořicích kooperativ VSLA je postaven výhradně na úsporách členů a úroku z půjček; od CARE neobdrží žádné přímé kapitálové investice.

O CARE
Organizace CARE byla založena v roce 1945 a dnes je jednou z největších humanitárních organizací na světě. CARE ČR je její hrdou součástí opět od roku 2007.
Zvýšenou pozornost CARE věnuje ženám a dívkám, protože mají významný vliv na prosperování celé rodiny i širších komunit.
CARE přináší trvalé změny. Spolu s Vámi toho dokážeme ještě víc. DĚKUJEME
www.care.cz / www.care-international.org
JSME TU PRO VÁS
+420 222 312 805
care@care.cz
V Tůních 177/10
12000 Praha 2
IČ: 22694102
IDDS: kx7t834
DMS CARE 90 na 87 777
BANKOVNÍ ÚČTY
Dárcovský účet:
219 619 502/0300 (ČSOB)
Sbírkový účet:
243 308 210/0300 (ČSOB)
Provozní účet:
287 115 111/0300 (ČSOB)
Informace k zahraniční platbě.

Chci dát rychlý příspěvek:

Chci dostávat informace:

Chci dát rychlý příspěvek:

Chci dostávat informace: