Skip to main content

Praha, 17. října

Afghánistán za poslední týden zasáhla tři silná zemětřesení. Způsobila rozsáhlé ztráty na životech, škody a obrovská traumata. Poslední otřes o síle 6,3 stupně Richterovy škály hlásili v neděli 15. října odpoledne. Stejně, jako ty předešlé opět zasáhly provincii Herát. Aktuální zemětřesení v Afghánistánu si již vyžádala více než 1 300 mrtvých a 2 000 zraněných. Celkem je postiženo přibližně 19 000 lidí. Předpokládá se, že počty se budou dále zvyšovat.

„Ženy a dívky jsou častějšími oběťmi těchto událostí.”

Reshma Azmiová, zástupkyně ředitele CARE pro Afghánistán vinní jejich nedostatečnou možnost připravit se na zemětřesení kvůli omezení jejich práv a svobod.

“Toto neštěstí také pravděpodobně zhorší jejich již tak těžce zkoušené duševní zdraví.”, uvedla.

Násir Ahmad Fošandží, oblastní manažer CARE v Herátu, popsal naléhavost situace:

„Mnoho lidí v Herátu čelí zoufalé situaci. Tisíce lidí jsou nuceni přežívat na nekrytých prostranstvích.”

A dodává, že mezi nejnutnější momentální potřeby patří přístřešky, teplé oblečení, zdravotnické služby a zpřístupnění základní infrastruktury.

CARE je spolu s partnery v terénu v provincii Herát a poskytuje kritickou pomoc zasaženým lidem. Na pomoc dotčeným obcím vyslala pět mobilních zdravotnických ambulancí s nepřetržitým provozem a týmy psychosociální podpory. CARE také distribuovala základní vybavení včetně hygienických balíčků, teplých dek, plachet, hotových jídel a vody. Odhadem se již pomohlo 2 500 postiženým osobám.

Naše sbírka, kterou jsme vypsali hned po prvních otřesech 9. října je stále aktivní. Pomoci můžete pod odkazem níže. Děkujeme.

Chci přispět

Kontakty pro média:

Sarita Suwannarat (Sarita.Suwannarat@care.org), Bangkok, Thajsko

Iolanda Jaquemet (Jaquemet@careinternational.org), Ženeva, Švýcarsko

Anisa Husain (Anisa.Husain@care.org), USA

Poznámka pro editory:

– CARE poprvé zahájila svou činnost v Afghánistánu v roce 1961. Dnes je CARE jednou z předních mezinárodních humanitárních nevládních organizací v Afghánistánu, která bojuje proti chudobě a poskytuje pomoc zranitelným Afgháncům, která jim zachraňuje život.

– CARE Afghánistán má 900 zaměstnanců v 9 provinciích, z nichž téměř 40 % tvoří ženy. Její programy se zaměřují na humanitární krize, vzdělávání a zdravotnictví.

– K dnešnímu dni je financováno pouze 33,9 % prostředků z Fondu humanitární pomoci v Afghánistánu.