Skip to main content

Praha, 12. října

Čtyři dny po silném zemětřesení v Afghánistánu přišla v zemi další přírodní katastrofa. Nové zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály udeřilo v provincii Herát v západním Afghánistánu. Další tisíce lidí tak přišly o střechu nad hlavou. CARE aktivně mobilizuje své zdroje, organizace již na potřebná místa vyslala své mobilní zdravotní kliniky a poskytuje lékařskou pomoc.

Situace v Afghánistánu je o to vážnější, že zemětřesení ze 7. října si vyžádalo tisíc obětí a další tisíce zraněných.

„Obyvatelé Herátu již zažili značné útrapy a toto následné zemětřesení jejich těžkou situaci ještě zhoršilo. Vyslali jsme 5 mobilních zdravotních klinik, které poskytují kritickou lékařskou pomoc. Naší prioritou jsou zraněné osoby a zasažená populace, zaměřujeme se ale především na ženy a dívky“, říká zástupkyně ředitele CARE Afghánistán Reshma Azmiová.

„Od 8. října jsme distribuovali základní věci, včetně souprav pro zachování důstojnosti, přikrývek, plachet, hotových jídel a vody. Naše pomoc dosáhla na přibližně dva a půl tisíce zasažených osob. Po tomto druhém zemětřesení je naší hlavní prioritou poskytování léků, protože regionální nemocnice již naplnila své kapacity.“

Aktuálně je v místě potřeba zajistit dodávku léků, jídla, vody, a také přístřeší pro lidi, kterým zemětřesení vzalo domov. Situaci nicméně komplikuje současné nedostatečné financování humanitární pomoci v Afghánistánu, což vede k rychlému nárůstu akutních potřeb. Zároveň je s příchodem zimy a chladného počasí možné očekávat výrazné zhoršení momentálních potíží, a to především u zranitelných skupin, pro které bude čím dál náročnější naplnit základní potřeby.

Organizace CARE působí v Herátu od roku 2020 a má zde 133 zaměstnanců. Všichni jsou v bezpečí. Veškeré zdravotnické projekty v Herátu byly po stávajících zemětřeseních ihned přesměrovány na podporu osob postižených touto katastrofou.

Pomáhat s námi můžete i Vy, stačí kliknout na následující odkaz.

Chci přispět

Kontakty pro média:

Sarita Suwannarat (Sarita.Suwannarat@care.org), Bangkok, Thajsko

Iolanda Jaquemet (Jaquemet@careinternational.org), Ženeva, Švýcarsko

Anisa Husain (Anisa.Husain@care.org), USA