Skip to main content

Sedí v tmavém sklepě, na stole leží čelovka, ze které se line slabé zelené světlo. Všude okolo je tma. Yulia pomalu posune dva puzzle kousíčky blíže k dceři, aby na ně ve tmě viděla. Malá šestiletá holčička je zabalená v růžové dece, která ji alespoň částečně chrání před lezavou zimou. 

Yulia pochází z města Skadovsk na jihu Ukrajiny. V zemi se rozhodla zůstat kvůli starým rodičům, kteří by pravděpodobně nezvládli cestu za hranice Ukrajiny.

“Nikdy jsem nevěřila, že to řeknu, ale zvykli jsme si na život ve válečné zóně. Naše děti si hrály na ulici, zatímco nám nad hlavami létaly rakety,” vypráví Yulia.

Yulii s dcerou a rodiči se nakonec podařilo dostat na západ Ukrajiny, kde se nyní ukrývají ve sklepním krytu. „Celou cestu sem jsem se bála, že nás všechny postřílí. Každý přejezd, každá kontrola, mohly představovat naše poslední minuty života,” popisuje cestu do bezpečí Yulia.

Dodává, že se teď konečně po měsícícíh strachu cítí dobře. Tmavý studený sklep pro Yulii a její rodinu představuje útočiště, kde jim nehrozí bezprostřední nebezpečí.

Je to už téměř rok od chvíle, kdy začala válka na Ukrajině. Rodin, jako je ta Yuliina, zůstávají na území Ukrajiny desetitisíce, často bez jakéhokoliv zdroje světla či tepla.

CARE těmto lidem pomáhá přímo na místě. Rodinám poskytujeme finanční pomoc, jídlo, dopravu, teplé oblečení, deky a mnoho dalšího.

Pomoci nyní můžete i Vy. Děkujeme.