Skip to main content

CARE, Súdán – 10. prosince 2024
Sadia, čtyřicetiletá matka, tiše sedí před malou chatrčí z vlnitého plechu v uprchlickém táboře v Čadu. Její tvář, dříve plná života, nyní nese známky vyčerpání. Ještě před rokem žila v klidu ve svém domově v Jižním Dárfúru v Súdánu, který si sama postavila.

„Mohla jsem svobodně podnikat a neměla jsem žádné velké starosti,“ vzpomíná s trpkým úsměvem. Válka však zničila všechno.

„Přišli v noci, když jsme spali, a zničili mi dům,“říká Sadia se zármutkem v hlase. „Vzala jsem svou matku, dcery a osla a utekli jsme. V naší vesnici bylo tolik bojů. Zabíjeli všechny.“

Během chaosu zmizel její sedmnáctiletý syn.

„Byla jsem neskutečně vyděšená. Najednou jsem si uvědomila, že můj syn není s námi. Chtěla jsem se vrátit ho hledat, ale začaly padající bomby mě zastavily. Výbuchy byly všude kolem. Nemohla jsem nic dělat. Nemohla jsem se k němu dostat. Ztratila jsem ho“, vysvětluje.

Bolest její ztráty je patrná na každém kroku jejího vyprávění.

Chci pomoci lidem v Súdánu

„Válka je tady“

Se svými dvěma dcerami a stárnoucí matkou Sadia utíkala tři dny pěšky. „Šli jsme, spali na otevřených polích a žádali farmáře, které jsme míjeli, o jídlo a vodu. Měla jsem s sebou jen svůj šátek,“

popisuje. Cesta byla nesmírně náročná – žhnoucí vedro, nedostatek jídla a vody a dlouhé vzdálenosti. Její nejmladší dcera, které je teprve 10 let, pomáhala své rodině, jak mohla. „Dbala na to, aby babička seděla na oslu častěji, i když byla sama unavená a sotva mohla dál,“ vzpomíná Sadia.

Cesta byla plná hrůz. Výbuch bomby poblíž Sadie jí způsobil dočasnou ztrátu sluchu. Její dcery byly vyděšené, jejich mladé tváře plné strachu. „Řekla jsem jim, že náš život je zničený a musíme utíkat. Válka je tady. Proto slyšíte ty zvuky.

“Neplačte, nebojte se, nic jiného nám nezbývá, než pokračovat,“

Když v červnu 2023 dorazili do Čadu, Sadia netušila, kde je.

„Ale byla jsem šťastná a vděčná, že jsme dorazili na místo, kde můžeme přestat utíkat.“

Nové výzvy v táboře

Život v uprchlickém táboře přinesl nové obtíže. Sadia a její dcery žijí v malé chatrči, která měří jen tři metry na jeden metr, daleko od centra tábora.

„Snažím se spát, ale mám příliš velký strach. V šest večer se setmí, a tak hned jdeme dovnitř, zamkneme dveře a posloucháme noc. Když něco slyšíme, nevycházíme ven. Zůstáváme potichu, čekáme a schováváme se,“ popisuje Sadia.

Příběhy o zlodějích a násilí na mladých dívkách ji pronásledují. Každou noc sedí u dveří na dece s tlustým klackem v ruce. „Držím ho každou noc, abych se bránila, kdyby přišli,“ říká.

„Co jiného mám dělat? Zemřít?“

Každodenní boj o jídlo je zdrcující. „Teď nemáme doma vůbec žádné jídlo. Každý den musíme hledat něco k jídlu, jinak umřeme hlady. Každý večer přemýšlím, co přinese další den. Najdeme dost jídla? Máme ještě dost síly v těle, abychom přežili?“ vypráví Sadia. Její patnáctiletá dcera právě hledá v táboře něco k jídlu. Pokud nic nenajde, bude muset pracovat – často pere oblečení nebo dělá stavební práce za malou mzdu. Sadia hledá divoké arašídy nebo maniok a také pomáhá na stavbách.

V srpnu 2024 poskytla organizace CARE Sadie a její rodině finanční pomoc, kterou použila na nákup 18 kilogramů mouky. Tyto zásoby však již došly. „Dělali jsme kaši, jen tolik, abychom přežili, ale nikdy ne dost, abychom se najedli dosyta. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy jedla do sytosti,“ říká. Přístup k vodě je dalším bojem. Nejbližší pumpa je daleko od jejich chatrče a Sadia často vyráží již ve čtyři hodiny ráno, aby se po dlouhém čekání vrátila domů až za několik hodin. „Chodím sama, protože je tma a pro mé děti je to příliš nebezpečné. Vždy se bojím jít k pumpě, ale co jiného mám dělat? Zemřít?“

Krize, která bere miliony životů

Sadia není sama. Konflikt v Súdánu způsobil bezprecedentní humanitární krizi. Odhadem 13 milionů dětí čelí akutní potravinové nejistotě. V sousedním Čadu je situace rovněž zoufalá – více než 3,4 milionu lidí trpí akutním hladem, přičemž letošní sezóna hladu je nejhorší v historii země.

Jak CARE pomáhá

CARE s podporou Evropské unie realizuje projekt v oblasti Guéréda ve východním Čadu, který se zaměřuje na zlepšení zdravotní péče a výživy pro nejzranitelnější skupiny, zejména děti do pěti let a těhotné nebo kojící ženy. Projekt zajišťuje přístup k bezplatné primární zdravotní péči, zahrnuje screening a léčbu akutní podvýživy a podporuje zdravotní systémy i mechanismy komunitní péče.

Podpořte lidi, jako je Sadia, a pomozte jim přežít. Děkujeme.

Chci pomoci lidem v Súdánu

CARE působí v Súdánu od roku 1979 a realizuje humanitární a rozvojové programy zaměřené na posílení postavení žen a dívek, genderovou spravedlnost, humanitární akce a odolnost.

Život zachraňující pomoc CARE pokračují v:

Východním Dárfúru – zásobování uprchlíků a hostitelské komunity vodou a zdravotnické služby.

Gedarefu – poskytování vody pro uprchlíky, vnitřně vysídlené osoby a hostitelskou komunitu a zdravotnické služby

Al Geziře – poskytování vody pro vnitřně vysídlené osoby a hostitelskou komunitu.

Jižním Kordofánu – podpora posílení postavení žen prostřednictvím ekonomických aktivit a aktivit zaměřených na zajištění obživy

Jižním Dárfúru – poskytování WASH, zajištění zdrojů obživy a posílení postavení komunity

Chartúmu – poskytování MPCA nejvíce postiženému obyvatelstvu v komunitách Jebel Awily, Mayo a Kalari.

Zachraňte životy nyní. Kupte život zachraňující pomoc v našem charitativním e-shopu a pomozte těm nejzranitelnějším přežít. Děkujeme.

Chci pomoci lidem v Súdánu