Skip to main content

36,8 milionu lidí bylo zasaženo zapomenutými humanitárními krizemi.

Klimatická krize a konflikty prohlubují humanitární potřeby 

Klikněte na obrázek pro celý report (v angličtině).

15. ledna 2024

Více než dva miliony lidí v Angole trpí nejhorším suchem za posledních více než 40 let. Přesto bylo o této krizi v roce 2024 publikováno pouze 1 956 online článků. Angola se tak již potřetí za sebou umístila na prvním místě v seznamu deseti zapomenutých humanitárních katastrof v rámci CARE Crisis Report, která byla dnes zveřejněna.

Tento report vychází již podeváté a upozorňuje na krize a katastrofy, které dostaly v roce 2024 nejméně mediální pozornosti. Všechny zmíněné krize se opět nacházejí na africkém kontinentu.

„Téměř 35 milionů lidí – což je skoro čtyřnásobek populace Česka – čelí těmto krizím. Ale pouhá čísla nikdy nevystihnou skutečný rozsah lidského utrpení,“ říká Katarína Král, Deputy National Director CARE Česká republika.

„V těchto tichých katastrofách lidé denně bojují o přežití, často s podporou žen, přesto bez dostatečné pomoci zvenčí. Postižené regiony navíc často nemají stabilitu potřebnou k řešení těchto výzev. Naším cílem je motivovat veřejnost, aby zaměřila svou pozornost na tyto krize – protože každý člověk v nouzi si zaslouží naši solidaritu a konkrétní podporu,“ dodává Katarína Král.

Násilí a klimatická krize zvyšují potřebu pomoci 

Sjednocení britpopové skupiny Oasis na podzim loňského roku zaplnilo titulky s více než 125 698 publikovanými články o tomto oznámení. Naproti tomu krize ve Středoafrické republice, která je v reportu na druhém místě, byla pokryta přibližně třicetkrát méně. Země trpí násilnými konflikty už více než deset let, což vede k vysídlování obyvatel a vážnému nedostatku základních potřeb. 

Na třetím místě se umístil ostrovní stát Madagaskar, kde hlad a chudobu zhoršují extrémní povětrnostní jevy, včetně povodní, cyklónů a sucha. 

Lidé v dalších zemích – včetně Burundi, Malawi a Zambie – čelí stále častějším dopadům klimatické krize. V Burkině Faso bylo násilím vysídleno více než dva miliony lidí, z nichž 82 % tvoří ženy a děti. Přesto tyto krize nadále mizí z veřejného povědomí. 

V Burundi zasáhly loni ničivé povodně 298 000 lidí. Juvenal Afurika, ředitel CARE v Burundi, uvedl: „Region byl již před povodněmi chudý a nyní upadl ještě hlouběji do chudoby, protože i to málo, co lidé měli, voda smetla.“ 

Faith Phiri, výkonná ředitelka partnerské organizace CARE Girls Empowerment Network (GENET) v Malawi, dodává:

„Upozornění na problémy Malawi by nepřineslo jen pomoc, ale také by zdůraznilo odolnost a iniciativu malawských dívek a žen, které navzdory nepřízni osudu mění své komunity. Spolupráce s místními novináři umožňuje prezentovat tyto výzvy v kontextu kulturního prostředí a nabídnout mezinárodnímu publiku jedinečný pohled, který by jinak zůstal skrytý.“ 

Deset humanitárních krizí, o kterých se v roce 2024 nemluvilo: 

Angola – 2,2 milionu lidí potřebuje humanitární pomoc. 

Středoafrická republika – Každý pátý obyvatel je vysídlen. 

Madagaskar – Více než 80 % obyvatel žije pod hranicí chudoby. 

Burkina Faso – Akutním hladem trpí 2,7 milionu lidí. 

Burundi – 52 % dětí mladších pěti let je chronicky podvyživených. 

Mosambik – 2,8 milionu lidí nemá dostatek jídla. 

Kamerun – 60 % populace nemá přístup k čisté vodě. 

Malawi – 40 % populace trpí extrémním nedostatkem potravin. 

Zambie – 9,8 milionu lidí je zasaženo suchem. 

Niger – 4,5 milionu lidí potřebuje humanitární pomoc. 

Fotografie k deseti zapomenutým krizím (Foto: CARE) 

Metodologie: 

Pro zprávu CARE Crisis Report mezinárodní služba mediálního monitoringu Meltwater analyzovala 5,6 milionu online článků v arabštině, němčině, angličtině, francouzštině a španělštině v období od 1. ledna do 30. září 2024. Z celkového počtu 43 humanitárních krizí, které zasáhly alespoň milion lidí, bylo identifikováno deset krizí, které získaly nejmenší mediální pozornost. Report je publikován již devátým rokem. 

O organizaci CARE: 

CARE  je humanitární organizace, která vede boj za ukončení chudoby v nejvíce ohrožených oblastech světa. Ženy a dívky stojí v centru naší práce, protože věříme, že chudobu nelze překonat, dokud všichni lidé nebudou mít stejná práva a příležitosti. Víme, že když dojde ke krizi, ženy jsou často první, kdo se snaží situaci stabilizovat. Proto pracujeme po jejich boku, aby měly možnost přinášet změny tam, kde jsou nejvíce potřeba. Organizace CARE byla založena v roce 1945, dnes působí ve více než 120 zemích a jen v loňském roce pomohla 53,4 milionu lidí prostřednictvím téměř 1 500 projektů.