Skip to main content

Dočasné příměří poskytne Palestincům v Gaze pouze dočasný oddech. Je nezbytně nutné okamžitě zvýšit humanitární pomoc a její přístup pro zotavení z obrovských ztrát, které sužují jejich životy už 15 měsíců. 

Trvalé příměří je jediným způsobem, jak chránit civilisty a poskytnout určitou úlevu v situaci neustálého bombardování a obléhání. 

Organizace CARE vítá dohodu o výměně několika rukojmích a zadržených osob a vyzývá všechny strany konfliktu, aby se v dobré víře zapojily do třífázového procesu a zajistily návrat rukojmích a libovolně zadržených osob zpět ke svým rodinám. 

CARE vyzývá všechny strany konfliktu a těch, kteří mohou situaci ovlivnit, aby vynaložili veškeré diplomatické úsilí k zajištění dlouhodobého příměří a k řešení příčin, které by zabránily opakování hrůz, které tato oblast prožívá. 

„Musí být okamžitě vytvořeny podmínky, které umožní humanitárním organizacím vykonávat svou práci bezpečně, rychle pomoci všem lidem v Gaze, a masivně rozšířit své programy, abychom mohli zastavit ohromující vlnu utrpení,“ řekla Deepmala Mahla, globální humanitární ředitelka CARE. „Dnes vzdáváme hold památce stovek humanitárních pracovníků, kteří přišli o život při plnění své povinnosti pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují, a doufáme, že toto příměří nám umožní adekvátně reagovat na obrovské a katastrofální potřeby.“ 

Více než 46 000 lidí bylo zabito a více než 109 000 dalších zraněno, přičemž výzkumníci odhadují, že skutečný počet mrtvých je asi o 40 % vyšší než oficiální čísla. Přibližně 90 % předválečné populace Gazy, která čítala 2,3 milionu lidí, bylo vysídleno a nuceno žít v nouzových podmínkách na pokraji hladu. Odhaduje se také, že 69 % celkových staveb v Pásmu Gazy bylo zničeno nebo vážně až středně poškozeno. 

V důsledku každodenního bombardování trvajícího 467 dní má Gaza nyní nejvyšší počet dětí s amputací na osobu na světě, přičemž se odhaduje, že nejméně 22 500 lidí utrpělo zranění, která zásadně změnila jejich životy, a budou potřebovat rehabilitační podporu po mnoho let. Počet sirotků v Gaze nyní činí mezi 17 000 a 18 000, z nichž mnozí jsou bez jakýchkoli členů rodiny. 

Ženy mají třikrát vyšší pravděpodobnost potratu a třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí při porodu ve srovnání s předválečnými čísly. Jakmile se kouř z bombardování rozplyne, musí se lidé pokusit obnovit své zničené domovy a komunity, které jsou zamořeny nevybuchlou municí. 

Organizace CARE a naši palestinští partneři pracují neúnavně pod hrozbou bomb, aby se dostali k lidem v Gaze s čistou vodou, lékařskou pomocí, stany a hygienickými potřebami, přestože postrádáme adekvátní vybavení. Je klíčové, aby pomoc dosáhla na ty, kteří jsou nejvíce zranitelní, včetně žen a dívek.