1. října 2024
Obce ve střední a východní Evropě se stále vzpamatovávají z ničivých povodní, které propukly před dvěma a půl týdny. 12. září 2024 začaly přívalové deště na polsko-české hranici a pokračovaly až do 15. září. Dopad na místní komunity v Polsku a Česku i v dalších okolních zemích byl katastrofální. V důsledku povodní v Evropě zemřelo nejméně 26 lidí.
V Česku patří k nejvíce postiženým oblastem severní Morava a Jeseníky, kde byly evakuovány tisíce lidí, infrastruktura byla vážně poškozena a mnoho rodin přišlo o střechu nad hlavou. Právě na tyto regiony zaměřuje CARE Česká republika své úsilí. V reakci na povodně podpoří zničené mateřské a základní školy, které navštěvují děti z nejvíce znevýhodněných komunit.
„CARE Česká republika se po povodních soustředí na posílení postavení žen pečovatelek a podporu vzdělávání dívek v nejvíce vyloučených regionech. To je klíčové pro dlouhodobou obnovu a odolnost těchto komunit,“ říká Katarína Klamková, národní ředitelka CARE Česká republika.
Přispět na pomoc školám a školkám po ničivých povodních v České republice můžete nyní zde.
Nejvíce postiženými regiony v Polsku jsou Dolní Slezsko a Opolsko, kde CARE Polsko pracuje spolu s partnery od roku 2022. V této oblasti poskytuje psychosociální podporu, podporu ve vzdělávání a další formy pomoci tisícům ukrajinských uprchlíků. V Lądku Zdroji, jednom z nejhůře postižených měst, zůstala v důsledku povodní neobyvatelná tři ubytovací centra, v nichž žije 90 matek s dětmi.
V reakci na tuto krizi bude CARE Polsko podporovat jednoho ze svých místních partnerů HumanDoc. Společně se zaměří na střednědobé a dlouhodobé potřeby na obnovu po katastrofě.
„Nedávné povodně ve střední Evropě způsobily rozsáhlou zkázu, vyhnaly z domovů tisíce rodin a zničily domy, školy a zdroje obživy. Vedle vládní podpory byl pozoruhodný i příliv solidarity ze strany polské společnosti. Dobrovolníci, pracovníci nevládních organizací a záchranné týmy obdrželi příliv věcných darů, někdy více, než bylo potřeba,“ říká Piotr Sasin, ředitel CARE Polsko. „Proto se v CARE chceme zaměřit na dlouhodobější obnovu. Ve spolupráci s naším místním partnerem HumanDoc bude CARE v nadcházejících měsících poskytovat psychosociální podporu a další pomoc nejzranitelnějším osobám, včetně žen a dívek a ukrajinských uprchlíků, aby jim pomohla vyrovnat se s obrovskými problémy a traumaty, které tato katastrofa přinesla.“
Dominika Springer, členka představenstva HumanDoc, mluví o vyvíjející se situaci a potřebách v Opolsku a Dolním Slezsku: „Situace v zaplavených regionech se změnila. Deště nás zasáhly před více než dvěma týdny. Nejprve byla potřeba základní okamžitá pomoc, která byla zajištěna. Nyní se zabýváme střednědobou situací, kde je klíčová psychosociální podpora. Lidé nyní vidí rozsah škod, což způsobuje mnoho emocí.“
Hovoří také o zásadní roli, kterou budou HumanDoc a CARE hrát v následujících týdnech a měsících: „Peníze, které přijdou od vlády a od pojišťoven, nepokryjí plně náklady na obnovu. Tito lidé přišli o všechno, od kuchyní, včetně vidliček a nožů, až po učebnice a sešity svých dětí. Lidé jsou ve stresu, protože se blíží zima. Může nastat situace, že se do zimy budovy nestihnou opravit a budou muset být zbourány. S organizací CARE chceme na základě individuálního přístupu a potřeb pomoci zejména těm nejzranitelnějším členům komunit.“
Globální oteplování má za následek intenzivnější a ničivější bouře. Změna klimatu způsobená člověkem způsobila, že je tento extrémní meteorologický jev dvakrát pravděpodobnější a o 7 procent intenzivnější než dříve. Pokud bude oteplování dále růst, pravděpodobnost výskytu katastrof spojených s intenzivními dešti a záplavami se bude dále zvyšovat.
CARE vyzývá bohaté země a země s vysokými emisemi, které jsou za tuto krizi zodpovědné, aby splnily své závazky týkající se financování opatření v oblasti klimatu, zejména financování místních iniciativ pro přizpůsobení se změně klimatu a urychlení zavádění Fondu pro krytí ztrát a škod. Financování v oblasti klimatu musí být přístupné místním organizacím, které stojí v čele akcí zaměřených na přizpůsobení se extrémnímu počasí.