Skip to main content

listopadu 2024 – Ženy a dívky nesou hlavní tíhu klimatické krize a často navrhují řešení, přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry pouze 8 žen. Ačkoli se konference COP snaží být inkluzivním summitem, jednací stůl zůstává daleko od rozmanitosti.

Počet delegací na konferenci OSN o změně klimatu (UNFCCC) se stále zvyšuje, ale zastoupení žen stagnuje nebo dokonce klesá. Na COP28 v roce 2023 bylo mezi 133 světovými lídry jen 15 žen a pouze 34 % národních delegátů tvořily ženy, přičemž pouhá 2 % delegací měla genderově vyvážené složení. Tato čísla zůstávají za poslední dekádu relativně neměnná, což zdůrazňuje přetrvávající problémy v dosažení genderové parity při klimatických jednáních.

Podreprezentace žen mezi lídry na COP29 se odráží napříč všemi úrovněmi rozhodování o klimatu. Přitom důkazy jasně ukazují, že ženy posilují řešení a pohánějí adaptační iniciativy po celém světě, včetně inovativních zemědělských postupů nebo technik pro správu vody. Znalosti a perspektiva žen zvyšují odolnost komunit a měly by mít své místo – a hlas – u jednacího stolu.

Vyjádření zástupců CARE International

Rosa van Driel, poradkyně pro klimatickou spravedlnost, CARE Nizozemsko:
„Klimatickou krizi pohání politické a ekonomické politiky, o kterých rozhodují převážně vlády vedené muži. Když jsou názory žen ignorovány, přicházíme o spravedlivější a udržitelnější řešení. Důkazy ukazují, že genderově vyvážené rozhodování na všech úrovních vede k účinnějšímu řízení klimatu a pomáhá vyplňovat adaptační mezery a vyhnout se iniciativám, které způsobují více škody než užitku.“

Francesca Rhodes, vedoucí poradkyně pro klima a gender, CARE International UK:
„Klimatická změna diskriminuje. Na všech úrovních existuje genderová nerovnost v rozhodování o tom, jak řešit klimatickou krizi, přičemž její dopady nejsilněji pociťují ženy a dívky, které již čelí chudobě a marginalizaci. Potřebujeme, aby světoví lídři zajistili, že priority a zkušenosti těch, kteří stojí v první linii, budou určovat výsledky na COP. Britská vláda má příležitost převést své sliby do praxe, například tím, že zajistí, aby zásadní finance na klima lépe dosáhly k ženám a organizacím na ochranu práv žen v komunitách, které se potýkají s klimatickou krizí.“

Titilope Gbemisola Akosa, výkonná ředitelka, Centre for 21st Century Issues (partner CARE):
„V Nigérii již ženy a dívky zažívají nejhorší dopady klimatických změn. A přesto jsou to právě ony, kdo vede boj s těmito dopady ve svých komunitách a vytváří řešení, jak se nejlépe přizpůsobit. Potřebujeme odborné znalosti, zkušenosti a perspektivy, které ženy přinášejí; je zásadní, aby jejich práce v terénu a jejich efektivní vedení byly přineseny ke stolu na mezinárodní úrovni. Uzavřít jim cestu ještě jednou, když svět stojí na prahu nevratných škod způsobených klimatickou změnou, je nepřijatelné.“

Pro média na COP29 v Baku
Monica Ellena, vedoucí globální komunikace a advokacie, CARE Climate Justice Center
ellena@careinternational.org

Poznámky pro editory
Počet je uveden na rodinné fotografii z COP29, kterou lze získat zde.

Mluvčí dostupní na COP29 zahrnují:

  1. Marlene Achoki, globální vedoucí politiky, CARE Climate Justice Center (Keňa)
  2. Titilope Gbemisola Akosa, výkonná ředitelka, Centre for 21st Century Issues, Nigérie
  3. Chikondi Chabvuta, regionální poradkyně pro advokacii, CARE Malawi
  4. Rosa van Driel, vedoucí genderové poradkyně, CARE Nizozemsko
  5. Francesca Rhodes, vedoucí poradkyně pro gender a klimatickou spravedlnost, CARE UK

CARE také může sdílet případové studie s rozhovory, fotografiemi a videa žen a dívek postižených klimatickými změnami.

O CARE
CARE je humanitární organizace založená v roce 1945 se zaměřením na boj proti globální chudobě. CARE se zvláště soustředí na ženy a dívky – když mají přístup ke správným zdrojům, mají sílu povznést celé rodiny a komunity z chudoby. V roce 2023 CARE pracovala ve 109 zemích a pomohla 167 milionům lidí skrze více než 1 600 projektů. Více informací naleznete na care-international.org.

O CARE Climate Justice Center
CARE Climate Justice Center (CJC) se sídlem v Haagu, Nizozemsko, vede a koordinuje integraci klimatické spravedlnosti a odolnosti napříč rozvojovou a humanitární prací CARE. Více informací naleznete na careclimatechange.org.

Klimatická změna diskriminuje: Český příspěvek k osvětě

V České republice rozvíjíme podobné iniciativy skrze náš projekt „Klimatická změna diskriminuje“. Tento projekt, podporovaný Českou rozvojovou agenturou, zdůrazňuje, jak klimatická změna neúměrně ovlivňuje ženy a dívky po celém světě. Zaměřujeme se na informování veřejnosti o těchto nerovnostech a na vytváření příležitostí pro ženy v nejvíce postižených oblastech.

Spolu s mezinárodními iniciativami, jako je „Breaking the Barriers“, přispíváme k tomu, aby klimatická spravedlnost byla spravedlností pro všechny. Věříme, že když podpoříme ženy a dívky, podpoříme také globální adaptaci na změny klimatu.

Chcete se zapojit? Můžete podpořit naše aktivity a pomoci ženám po celém světě překonat klimatické výzvy. Připojte se k nám v boji za spravedlivější a udržitelnější budoucnost pro všechny.

Chci zjistit více a podpořit tento projekt