Skip to main content

Praha, 6. února 2025

Uplynuly dva roky od série zničujících zemětřesení, která zasáhla jih Turecka a severozápadní Sýrii. Miliony lidí v nejvíce postižených oblastech stále žijí v provizorních podmínkách a čelí těžké zimě i dalším překážkám na cestě k obnově svých domovů a komunit. 

Tisíce rodin stále žijí v nouzových podmínkách  

„V nejhůře zasažených tureckých provinciích – Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya a Gaziantep – žije více než 200 000 rodin v kontejnerech, provizorních přístřešcích nebo poškozených domech, kde čelí chladu, dešti a záplavám. Zejména syrští uprchlíci jsou extrémně zranitelní, protože jejich přístřešky často nemají ani základní vybavení, jako jsou sprchy či elektřina,“ říká Rishana Haniffa, ředitelka CARE Turecko. „Dva roky po katastrofě Hatay stále připomíná jedno velké staveniště. Odklízení trosek, demolice budov, nedostatek vody, výpadky elektřiny a narušená doprava dělá lidem každodenní život nesmírně obtížným.“ 

Přetrvávající chudoba a nejistota 

Ekonomická situace v regionu se výrazně zhoršila – 83 % postižených hlásí zhoršení finančních podmínek. Již před zemětřesením patřila oblast k ekonomicky nejslabším v zemi, přičemž HDP na obyvatele zde pokleslo o 9 %. Neformální zaměstnání, které je běžné mezi syrskými uprchlíky, znamená, že mnozí nemají stabilní příjem ani přístup k sociální pomoci. 

Úsilí o lepší budoucnost  

Navzdory těžkostem, které postihly lidi, přinášíme příběhy několika žen, které jsme podpořili ve snaze zajistit lepší budoucnost pro sebe a své rodiny. 

Rana*, 33letá matka sedmi dětí žijící v uprchlickém táboře popisuje realitu: „Ceny neustále rostou, nájem je vysoký a mám jen několik základních kuchyňských potřeb. Naše budoucnost je stále nejistá. Humanitární pomoc nám pomohla přežít bezprostřední krizi, ale nyní potřebujeme dlouhodobá řešení – pracovní příležitosti a vzdělání pro naše děti.“ 

Mona, která uprchla z Aleppa v roce 2012, nyní žije s pěti dětmi v malém bytě v Iskenderunu: „Dva roky po zemětřesení stále potřebujeme pracovní příležitosti a dlouhodobé investice do našich komunit. Naše děti si zaslouží kvalitní vzdělání a bezpečný domov. Nežádám nemožné, chci jen důstojný život pro svou rodinu.“ 

Hiba, 30letá matka čtyř dětí a majitelka malé farmy s dobytkem na okraji Idlíbu, se od roku 2020 živí výrobou mléčných a sýrových produktů. Přestože její práce přinášela skromný příjem, Hiba věděla, že potřebuje další znalosti, aby dokázala efektivně řídit podnik, kalkulovat náklady a rozvíjet své produkty. Zemětřesení v roce 2023 její situaci dramaticky zhoršilo. 

„V den zemětřesení jsem se probudila do zvuku křiku a destrukce. Zůstala jsem v šoku nad rozsahem katastrofy. Ztratila jsem část svého dobytka a většina mého vybavení byla zničena. V té chvíli jsem cítila naprosté zoufalství. Všechno, na čem jsem léta pracovala, bylo pryč a nevěděla jsem, jak začít znovu,“ říká Hiba. 

Dva roky po katastrofě pomáhá Mezinárodní humanitární asociace pro pomoc (IYD), jeden z hlavních partnerů CARE v Sýrii, ženám a majitelkám malých podniků postavit se zpět na nohy. Jeden z jejich projektů podporuje 50 žen, které zemětřesení připravilo o zdroj obživy. Ženy získávají malé granty na nákup vybavení, opravy obchodů nebo farem a účastní se školení v oblasti řízení podnikání, udržitelnosti a marketingu. 

Severozápadní Sýrie: Roky války a zemětřesení 

Na druhé straně hranice v severozápadní Sýrii způsobila zemětřesení v roce 2023 další devastaci v oblasti, kterou již dříve zdecimovala léta konfliktu. Lidé v provinciích jako Aleppo a Idlíb čelí neustálému nedostatku potravin a vody, rostoucím cenám, opakovaným útokům a drastickému snížení humanitárního financování. 

Po pádu Asadova režimu v prosinci 2024 se mnozí Syřané začali dívat do budoucnosti s nadějí, ale cesta k obnově země bude trvat roky. Humanitární potřeby zůstávají obrovské a bezpečný návrat lidí do jejich domovů je stále vzdálený.

Rana o možnosti návratu říká: „Samozřejmě sním o návratu, ale musíme mít kde bydlet. Většina našich domů byla zničena a vše, co potřebujeme k normálnímu životu, je mimo náš dosah. Zatím se vrátit nemůžeme.“ 

CARE pomáhá, ale potřeby jsou stále obrovské 

V roce 2024 podpořila CARE Turecko více než 3 miliony lidí v zemětřesením zasažených oblastech a mezi vysídlenými komunitami v Turecku i severozápadní Sýrii. Ve spolupráci s místními partnery jsme poskytovali potraviny, vodu, finanční pomoc, ochranu, opravy obydlí i podporu malým podnikům. 

Přesto miliony lidí čelí nejisté budoucnosti a nedostatku financí na další humanitární pomoc. 

„Obnova po zemětřesení z roku 2023 je stále v počáteční fázi a jsme na kritickém bodě. Pokud nebude pokračovat podpora mezinárodních dárců, mnoho komunit, kterým pomáháme, zůstane bez základní pomoci. Na toto smutné výročí CARE vyzývá svět, aby obnovil svůj závazek a investoval do dlouhodobé obnovy v Turecku i Sýrii,“ uzavírá Haniffa.

CARE Česká republika dlouhodobě pomáhá lidem v severozápadní Sýrii jak humanitárními, tak rozvojovými projekty, které jste mohli vidět výše. Přidejte se k nám. Děkujeme.

Chci pomoci lidem v Sýrii