18. 2. 2025 – Kyjev
Blížící se třetí výročí plnohodnotné války přináší neúprosnou realitu – situace lidí na Ukrajině zůstává kritická. Humanitární potřeby jsou obrovské a rozsah nuceného vysídlení je největší v Evropě. Zatímco politici usedají k jednacímu stolu, miliony životů zůstávají v nejistotě. Aby jednání byla skutečně smysluplná a měla šanci na úspěch, musí být inkluzivní. Práva a potřeby Ukrajinců musí být jednoznačně prioritou.
„Je nezbytné, aby byly vyslyšeny hlasy těch, kteří jsou válkou nejvíce zasaženi, a aby zůstali v centru úsilí o řešení konfliktu. Mír nelze vyjednat za zavřenými dveřmi,“
uvedla Daria Chekalova, poradkyně pro advokacii organizace CARE Ukrajina.
„Ženy tvoří většinu vysídlené populace a organizace vedené ženami stojí v čele humanitární pomoci. Musí jim být zaručena role při rozhodování o konci války i při plánování obnovy a rekonstrukce Ukrajiny. Už 3 roky miliony Ukrajinců žijí v nejistotě, nemohou se vrátit domů a jsou nuceni budovat své životy znovu, daleko od míst, která kdysi znali.“
Rozsah vysídlení je obrovský – po celém světě žije téměř 6,8 milionu ukrajinských uprchlíků a – 63 % – tvoří ženy a dívky. Dalších 3,6 milionu lidí je vnitřně vysídleno přímo na Ukrajině, z toho 46 % jsou ženy. Miliony lidí v zemi nadále potřebují humanitární pomoc, ale kvůli drastickým škrtům v globálním financování hrozí, že se k mnohým z nich potřebná podpora vůbec nedostane.
Po 3 letech války vyzýváme mezinárodní společenství, aby pokračovalo v poskytování životně důležité pomoci.
„Jakýkoli budoucí mír musí nejen ukončit boje, ale také zajistit práva, důstojnost a budoucnost těch, kteří byli touto válkou nejvíce zasaženi a museli opustit své domovy,“
uvedla Yuliia Sporysh, vedoucí organizace NGO Girls, která je partnerskou organizací CARE.
Pro dotazy médií kontaktujte:
Kontakt:
Halyna Bilak
Koordinátorka komunikace CARE Ukrajina