Skip to main content

CARE, Jižní Súdán – 29. října 2024 – Zatímco extrémní míra hladu v Gaze se dostává na titulní stránky novin, více než 5,8 milionu lidí v celém Jižním Súdánu, tedy 46 % obyvatel, čelí akutnímu nedostatku potravin. Tato skutečnost je způsobena smrtící souhrou faktorů, včetně změny klimatu a neustálých nepokojů. Klimatické extrémy v Jižním Súdánu mají různé podoby, včetně silných a všudypřítomných období sucha a přívalových dešťů. Země se v současné době potýká s extrémními záplavami, které postihují odhadem milion lidí.

Mezi osoby nejvíce postižené zhoršující se potravinovou nedostatečností patří ženy a dívky, které čelí zvýšenému riziku podvýživy, násilí a vysídlení, což je způsobeno nedostatkem potravin. Vedle dopadů změny klimatu je hlad v Jižním Súdánu způsoben klimatickou krizí, hospodářskými potížemi, konflikty a nedostatkem vhodné infrastruktury. Humanitární pomoc zároveň brzdí nedostatek finančních prostředků a únava dárců.  To ohrožuje přežití mnoha uprchlických rodin v celé zemi.

„Krize v Jižním Súdánu je více než hrozivá,“ řekl Abel Whande, ředitel CARE pro Jižní Súdán.

Hovořil o situaci v Lekuangole, konfliktem postiženém okrese ve správní oblasti Velký Pibor (GPAA), kde místní úřady zaznamenaly nejméně 11 úmrtí v důsledku hladu. Dodal:

„Trhy jsou nefunkční a chybí na nich potraviny. Nejvíce trpí ženy a dívky, které nyní musí za potravinami cestovat dál, a to i přes místa intenzivních konfliktů. Potravinová krize se bude pravděpodobně stupňovat, protože konflikt nutí lidi opouštět své domovy, když úroda ještě nedozrála, a ve většině oblastí stoupá hladina vody. Někteří mladí lidé z Lekuangole hledají útočiště v sousedním okrese Akobo, kde se zoufale snaží uniknout vyhladovění.“

Nyikcho, matka třinácti dětí, čelí ve svých 66 letech nepředstavitelným těžkostem. Poté, co v důsledku konfliktu přišla o tři syny, zůstala na péči o vnoučata s malou nadějí na přežití. „Neměla jsem žádné jídlo, žádný pořádný úkryt na přespání,“ svěřila se Nyikcho s úvahami o zkáze způsobené obdobím sucha, povodněmi a konfliktem, který postihl její komunitu.

Navzdory humanitárním snahám se v Jižním Súdánu již několik měsíců potýká s nedostatkem potravin a logistickými problémy mnoho rodin. Životy visí na vlásku – zejména životy žen a dívek, které prožívají nepředstavitelné strádání. Jsou první, kdo trpí, když dojdou potraviny, a poslední, komu se dostane pomoci, když jsou zdroje nedostatečné. Čelí také zvýšenému riziku genderově podmíněného násilí, včetně sexuálního, protože se uchylují k zoufalým opatřením, aby uživily své rodiny.

„Humanitární pomoc v Jižním Súdánu musí být okamžitě posílena,“

vyzval Abel Whande.

„Komunity stojí na pokraji katastrofy, protože rostoucí potřeby narážejí na klesající podporu dárců.  CARE vyzývá mezinárodní společenství, aby urychleně jednalo a zachránilo životy navýšením zdrojů na řešení humanitární krize. Vyzýváme k multisektorové reakci, která by řešila mnohostranné potřeby komunit a zajistila, aby byly upřednostněny potřeby žen a dívek.  CARE dále vyzývá aktéry konfliktu v celém Jižním Súdánu, aby zastavili boje a umožnili včasné poskytnutí pomoci všem potřebným komunitám.  Čas jednat je nyní. Svět se musí spojit, aby ochránil ty nejzranitelnější a zachránil životy.“

CARE a její partneři pokračují v práci na poskytování životně důležité pomoci, včetně peněžní pomoci, poradenských sezení pro přeživší oběti genderově podmíněného násilí a lékařských služeb v Lekuangole. V Rubkoně, jednom z okresů těžce postižených povodněmi, jsou postižené komunity podporovány finanční hotovostí, plachtami pro lidi, jejichž domy byly zničeny, ošetřenými moskytiérami, mýdlem a hygienickými pomůckami a zpevňováním hrází. Bez výrazného zásahu v celé zemi se však krize v Jižním Súdánu ještě prohloubí.

Chci pomoci lidem v Jižním Súdánu

Zachraňte životy nyní. Kupte život zachraňující pomoc v našem charitativním e-shopu a pomozte těm nejzranitelnějším přežít. Děkujeme.

Poznámka pro redaktory:

Pro dotazy médií kontaktujte:

Evans Kenyi, vedoucí pracovník pro komunikaci CARE Jižní Súdán: evans.kenyi@care.org

nebo

David Mutua, regionální poradce CARE pro komunikaci ve východní, střední a jižní Africe: prostřednictvím: david.mutua@care.org

Poznámky pro redakci:

CARE Jižní Súdán se zaměřuje na problematiku genderově podmíněného násilí, včetně budování silné sítě organizací zabývajících se právy žen. Spravujeme 70 zdravotnických zařízení a osm mobilních klinik v Jonglei, Unity a západním Bahr El Ghazal, které poskytují základní balíček zdravotních a výživových služeb v Jižním Súdánu (BPHNS) i v odlehlých oblastech. Naše zemědělské programy zvyšují dostupnost potravin, agronomické postupy a ochranu životního prostředí, což nám umožňuje rozšiřovat a podporovat místní subjekty.

Integrované projekty CARE Jižní Súdán se zaměřují na zdraví, výživu, potravinovou bezpečnost, ekonomickou spravedlnost, budování míru a rovnost. Poskytujeme přístup ke zdravotní péči, sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví a právům (SRHR), výživovým zdrojům a nouzovým zdravotnickým terénním programům, čímž podporujeme rozmanité potřeby žen, mužů, dívek a chlapců v celém regionu.

V případě dotazů pro média kontaktujte prosím:
katarina.kral@care.cz