Nová rychlá genderová analýza (v angličtině), kterou provedla CARE a pracovní skupina Gender in Humanitarian Action, odhaluje neutěšenou realitu, jíž čelí tisíce ukrajinských rodin, žijících stále v přífrontových oblastech. Zpráva odhaluje, že 67 % žen a 57 % mužů označuje absenci bezpečných lokalit za nejvýznamnější hrozbu pro svou bezpečnost.
Tato zpráva, založená na rozhovorech s více než 2 000 rodinami, poskytuje zásadní poznatky o vývoji humanitární krize, která Ukrajinu zachvátila od února 2022, kdy začala invaze v plném rozsahu.
Zpráva zdůrazňuje potřebu naléhavé humanitární pomoci, zejména v oblasti potravinové bezpečnosti, zdravotní péče, vody, sanitace a vzdělání. Lidé v oblastech východní a jižní Ukrajiny čelí nejhorším podmínkám, s omezeným přístupem k základním potřebám a pokračujícím násilím. Starší lidé, domácnosti vedené ženami a marginalizované skupiny, jako jsou Romové a LGBTQI+ komunity, čelí zvýšeným rizikům a překážkám při získávání pomoci.
Potravinová nejistota: Přibližně 7,3 milionu lidí, včetně dětí a starších osob, trpí nedostatkem potravin. Zničení infrastruktury a nebezpečí nevybuchlé munice ztěžují zemědělskou výrobu, což dále ohrožuje dostupnost potravin.
Zdravotní péče: Zničená infrastruktura a nedostatek zdravotnického personálu vedou k omezenému přístupu k lékařské péči. Starší lidé, osoby se zdravotním postižením a lidé žijící v blízkosti frontových linií mají největší problémy s dostupností zdravotních služeb.
Voda a sanitace: Destrukce vodovodní infrastruktury v kombinaci s omezenými zdroji zhoršuje přístup k čisté vodě a hygienickým zařízením, což ohrožuje zdraví tisíců lidí, zejména v romských komunitách a mezi vnitřně vysídlenými osobami.
Vzdělání: Přerušení školní docházky a nedostatek učitelů negativně ovlivňují vzdělání dětí, zejména v marginalizovaných komunitách. Děti jsou vystaveny zvýšeným rizikům, včetně zranění způsobených nevybuchlou municí.
CARE International vyzývá mezinárodní společenství k posílení podpory humanitárních aktivit, zejména v kriticky ohrožených oblastech, a k zajištění dlouhodobých řešení pro stabilizaci situace na Ukrajině.
Podrobnější zjištění a doporučení naleznete v úplném znění zprávy (v anglickém jazyce) zde.