Organizace spojených národů a humanitární partneři spouští výzvu na rok 2025 ve výši 47 miliard USD na podporu 190 milionů lidí po celém světě
Ženeva, 4. prosince 2024
Odhadem 305 milionů lidí na celém světě bude v příštím roce potřebovat humanitární pomoc, uvedl dnes Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) při zahájení přehledu globální humanitární pomoci (GHO) na rok 2025.
Výzva požaduje 47 miliard USD na poskytování životně důležité pomoci ve 33 zemích a devíti regionech hostících uprchlíky.
„Ve světě v plamenech nesou největší břemeno ti nejzranitelnější – děti, ženy, lidé s postižením a chudí,“
řekl Tom Fletcher, náměstek generálního tajemníka pro humanitární záležitosti a koordinátor nouzové pomoci.
„Musíme přehodnotit vztah světa k lidem v největší nouzi,“
vyzval.
„Jejich hlasy a autonomie musí být jádrem naší reakce. Potřebujeme novou úroveň globální solidarity k plnému financování těchto výzev a odvážnou politickou akci na podporu mezinárodního práva. Humanitární komunita je připravena jednat – pro válkou unavené přeživší, vysídlené rodiny, hladové děti. Musíme znovu a úspěšně obhájit argument pro lidskost.“
Ozbrojené konflikty se zintenzivňují, jsou častější a brutálnější, což přinutilo téměř 123 milionů lidí opustit své domovy. Katastrofy způsobené klimatickými změnami ničí komunity, devastují potravinové systémy a vyvolávají masové přesuny obyvatel. Mezitím přetrvávají starší krize, přičemž průměrná humanitární výzva nyní trvá deset let.
Přehled Joint NGO statement GHO 2025 obsahuje pečlivě prioritizované plány reakcí, které spojují více než 1 500 humanitárních partnerů s cílem poskytnout kritickou pomoc 190 milionům lidí. Navzdory dlouhodobé štědrosti dárců přetrvávají nedostatky ve financování. Do listopadu 2024 bylo pokryto pouze 43 procent z 50 miliard USD požadovaných na tento rok.
Důsledky nedostatku financí jsou jasné. V roce 2024 došlo k 80% snížení potravinové pomoci v Sýrii, k omezení ochranných služeb v Myanmaru, k úbytku pomoci v oblasti vody a hygieny v Jemenu ohroženém cholerou a k eskalaci hladu v Čadu.
Nicméně největší překážkou v poskytování a ochraně lidí v ozbrojených konfliktech je masové porušování mezinárodního humanitárního práva. Rok 2024 je již nejsmrtelnějším rokem pro humanitární pracovníky, s počtem obětí překračujícím loňských 280. Drtivá většina obětí jsou místní humanitární pracovníci.
Navzdory těmto výzvám dosáhly humanitární agentury v roce 2024 téměř 116 milionů lidí, kterým poskytly základní potraviny, přístřeší, zdravotní péči, vzdělání a ochranné služby.
Pro více informací, prosím, kontaktujte:
Jens Laerke (Ženeva): +41 79 472 9750, laerke@un.org
Eri Kaneko (New York): +1 917 208 8910, kaneko@un.org
OCHA
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA – Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) je organizační složka OSN, která se zabývá koordinací humanitární pomoci v krizových situacích po celém světě. OCHA pracuje na tom, aby pomoc byla efektivní, koordinovaná a odpovídala potřebám lidí zasažených konflikty, přírodními katastrofami nebo jinými krizemi.
CARE
CARE je jednou z největších a nejstarších humanitárních organizací na světě. Vznikla v roce 1945 a dnes působí ve více než 100 zemích. CARE poskytuje humanitární pomoc lidem zasaženým konflikty, přírodními katastrofami nebo chudobou. Zaměřuje se také na dlouhodobé rozvojové programy, podporu žen a dívek a boj proti nerovnostem.