Skip to main content

Společné prohlášení nevládních organizací: Nové izraelské příkazy k vysídlení v severní Gaze nutí civilisty stěhovat se do stále se zmenšujících oblastí a ohrožují humanitární operace

9.října 2024, Ammán

6. října 2024 vydal Izrael nové hromadné rozkazy k vysídlení zaměřené na zbývající Palestince v severní části Pásma Gazy, kterým bylo nařízeno přesunout se na jih. Tento krok ještě více zhorší stávající kritickou humanitární situaci na severu a znemožní mezinárodním a národním humanitárním organizacím provádět již velmi omezené záchranné operace. Nové rozkazy brání humanitárním pracovníkům v poskytování základních potřeb, jako jsou zdravotnické služby, čistá voda, potraviny a výživa, a připravují tak civilní obyvatelstvo o zbývající záchranné prostředky.

Nikde v Gaze není pro civilisty bezpečno. Vzhledem k nutnosti potřeb musí mít humanitární pracovníci možnost distribuovat pomoc a pokračovat ve své práci bez hrozby vysídlení nebo vojenských operací. Níže podepsané humanitární organizace naléhavě vyzývají všechny strany konfliktu, aby dodržovaly své povinnosti chránit civilní obyvatelstvo a vždy umožňovaly neomezený přístup humanitární pomoci.

Podle odhadů OSN zůstává na severu země 400 tisíc lidí. V neděli Izrael nařídil obyvatelům, aby uprchli nebezpečnými cestami do již přelidněných oblastí, jako je Al-Mawasi na jihu. Ty však zůstávají nebezpečné kvůli probíhajícím aktivním bojům a náletům, přestože je Izrael označil za „humanitární zónu“. Vzhledem ke krátké lhůtě pro přesun a velkému počtu obyvatel v postižené oblasti je pravděpodobné, že mnozí zůstanou, čímž se zvyšuje riziko dalších civilních obětí.

Níže podepsané humanitární organizace požadují ochranu všech civilistů v souladu s mezinárodním humanitárním právem a mají zvláštní obavy o děti, těhotné ženy s komplikacemi nebo v pokročilém stádiu těhotenství, nemocné osoby, starší lidi, osoby se zdravotním postižením nebo ty, kteří nejsou schopni oblast opustit. Nové rozkazy se týkají Palestinců žijících poblíž koridoru Netzarim. Další zprávy naznačují, že Izrael plánuje rozšířit koridor Netzarim, aby posílil rozdělení mezi severem a jihem, čímž zabrání lidem vrátit se na sever a ještě více omezí přísun pomoci pro obyvatelstvo, které již nyní čelí katastrofálnímu hladu.

Civilisté, kteří oblast neopustí, neztrácejí právo na ochranu. Podle mezinárodního humanitárního práva je Izrael definován jako okupační mocnost a strana konfliktu. Obě tyto role s sebou nesou povinnost zaručit ochranu civilního obyvatelstva a umožnit jim neomezený přístup k humanitární pomoci.

Paula Gaviria Betancur, zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva vnitřně vysídlených osob, uvedla, že

„Izrael se snaží trvale změnit složení obyvatelstva Gazy stále se rozšiřujícími příkazy k evakuaci a rozsáhlými a systematickými útoky na civilisty a civilní infrastrukturu,“

což je v rozporu s mezinárodním humanitárním právem.*

Níže podepsané humanitární organizace vyzývají k trvalému příměří, ochraně civilistů a rozšíření humanitární pomoci.

*Násilný přesun palestinských civilistů v Gaze je závažným porušením čtvrté Ženevské úmluvy a nepředstavuje přípustnou evakuaci. Oblasti pro přemístění neposkytují bezpečí, adekvátní přístřeší ani základní služby a rovněž není zaručeno, že se vysídlené obyvatelstvo bude moci vrátit po ukončení nepřátelských akcí.

Signatáři:

  1. ActionAid
  2. Action for Humanity
  3. CARE International
  4. Danish Refugee Council (DRC)
  5. Gender Action for Peace and Security (GAPS)
  6. HelpAge International
  7. Humanity & Inclusion/ Handicap International (HI)
  8. Islamic Relief
  9. Medical Aid for Palestinians (MAP)
  10. Médecins du Monde France, Spain and Switzerland
  11. Middle East Children’s Alliance (MECA)
  12. Norwegian People’s Aid (NPA)
  13. Oxfam
  14. Plan International
  15. Premiere Urgence Internationale
  16. Save the Children
  17. Terre des Hommes Italia
  18. The Norwegian Refugee Council (NRC)
  19. War Child

Kontakt pro média:

katarina.kral@care.cz