Skip to main content

Port Súdán, Súdán, 24. prosince 2024 – Dnes zveřejnila Komise pro přezkum hladomoru (Famine Review Committee, FRC) zprávu IPC, ve které oznámila, že „hladomor byl zaznamenán nejméně v pěti oblastech Súdánu a předpokládá se, že v období od prosince 2024 do května 2025 zasáhne dalších pět oblastí“.

Podle FRC „hladomor (fáze 5 IPC), který byl v srpnu zjištěn v táboře Zamzam v severním Dárfúru, přetrvává a rozšířil se do táborů Abu Shouk a Al Salam a do oblasti Západní Nuba“. Zpráva také uvádí, že v období od prosince 2024 do května 2025 bude hladomor (s dostatečnými důkazy) přetrvávat v těchto oblastech a dále se rozšíří do dalších lokalit severního Dárfúru včetně Um Kadadah, Melit, Al Fasher, At Tawisha a Al Leit.

Navíc existuje riziko hladomoru v dalších sedmnácti oblastech, přičemž polovina populace (24,6 milionu lidí) čelí vysoké úrovni akutní potravinové nejistoty. Tato situace představuje bezprecedentní prohloubení a rozšíření krize v oblasti potravin a výživy, způsobené devastujícím konfliktem a omezeným humanitárním přístupem.

Obyvatelé Súdánu trpí již téměř 20 měsíců násilí, strachu a hladu, aniž by byla naděje na brzký konec. Země je momentálně nejen největší krizí v oblasti vysídlování na světě, ale také epicentrem největší hladomorové krize a symbolem systematického násilí na ženách a dívkách.

Chci pomoci lidem v Súdánu

Neviditelný hlad

„Tato čísla jsou srdcervoucí a ukazují na nepředstavitelnou tragédii, která se v Súdánu odehrává. Skutečný obraz je pravděpodobně ještě horší. Stupňující se násilí nejenže přerušilo dodávky životně důležité pomoci, ale také prakticky znemožnilo shromažďování přesných dat o rozsahu hladu. Lidem umírajícím hlady se to děje mimo zraky světa, s lhostejností a často bez povšimnutí,“

uvedla Deepmala Mahla, hlaví humanitární ředitelka CARE.

Mahla dodala: „Od našich kolegů a partnerů pracujících v Dárfúru, Kassale, Chartúmu a dalších oblastech slyšíme o devastujících důsledcích hladu. Ženy nám vyprávějí, jak jedí poslední a nejméně, aby ušetřily pro svou rodinu. Při mé návštěvě Súdánu letos jsem slyšela bolestné příběhy o jejich každodenním boji – hladu, strachu a nemožných rozhodnutích. Nejde jen o čísla či nadpisy – jde o životy, které visí na vlásku.“

Ženy a dívky, které tvoří většinu nuceně vysídlených osob v Súdánu i mimo něj, nesou hlavní následující hladomoru. Kvůli podvýživě mnohé těhotné žny čelí vážným komplikacím a kojící matky nejsou schopny produkovat dostatek mateřského mléka pro své novorozence. Boje, masové vysídlování a genderově podmíněné násilí zanechávají jejich rodiny bez možnosti zajistit si potravu.

Nutná mezinárodní akce

Abdirahman Ali, ředitel CARE v Súdánu, uvedl:

„Reakce humanitárních organizací musí zahrnovat léčbu podvýživy uzpůsobenou věku a pohlaví, peněžní pomoc, podporu obživy a zdravotní péči včetně sexuálního a reprodukčního zdraví a služeb prevence genderově podmíněného násilí. Vyzýváme mezinárodní komunitu, aby urychleně plně financovala humanitární plán pomoci pro Súdán.“

K ukončení krize je nutná politická vůle a společná akce, která zastaví konflikt a zmírní lidské utrpení.

„Rada bezpečnosti OSN musí rozhodně jednat a zajistit ochranu civilistů, neomezený humanitární přístup a řešení eskalující potravinové nejistoty. Každý den prodlení vysílá nebezpečný signál těm, kteří toto násilí páchají – že je beztrestnost tolerována a utrpení může pokračovat bez povšimnutí,“

uzavírá Deepmala Mahla.

O IPC

IPC (Integrated Food Security Phase Classification) je nezávislý orgán financovaný západními zeměmi a pod dohledem 19 velkých humanitárních organizací a mezinárodních institucí. Jedná se o klíčový prvek globálního systému sledování a zmírňování hladu. IPC je vytvořen k včasnému varování před vznikajícími potravinovými krizemi, aby organizace mohly reagovat a zabránit hladomoru a hromadnému hladovění. CARE je jedním z členů tohoto orgánu.

Poznámka pro redaktory:

V dubnu zveřejnila organizace CARE a její partneři zprávu „Because We Are Women“, která dokumentuje, jak násilí v Súdánu představuje válku proti ženám a dívkám.

CARE působí v Súdánu od roku 1979 a realizuje humanitární a rozvojové programy zaměřené na posilování postavení žen a dívek, genderovou spravedlnost, humanitární akce a odolnost.

Aktuální operace CARE v Súdánu zahrnují:

  • Východní Dárfúr – voda, sanitace a hygiena (WASH); zdravotní služby, finanční pomoc a obživa
  • Gedaref – WASH; zdravotní služby, finanční pomoc, obživa
  • Kassala – finanční pomoc, zdravotnictví a výživa
  • Al Gezira – WASH a finanční pomoc
  • Jižní Kordofán – podpora žen prostřednictvím ekonomických a obživových aktivit, finanční pomoc a obživa
  • Jižní Dárfúr – WASH; obživa; posilování komunit
  • Chartúm – finanční pomoc, zdravotnictví, výživa a WASH služby

CARE podporuje více než 83 zdravotnických zařízení v šesti súdánských státech a poskytuje životně důležité zdravotnické a výživové služby.

Východní Čad: CARE zde aktuálně poskytuje služby a podporu zahrnující zdravotní péči, WASH, potravinovou bezpečnost, přístřeší, výživu, sexuální a reprodukční zdraví, finanční pomoc, ochranu a podporu obětí genderově podmíněného násilí.

V případě dotazů pro média kontaktujte prosím:
katarina.kral@care.cz