Skip to main content

Praha, 19. listopadu 2024 – 1 000 dní od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu se dopad na civilní obyvatelstvo stále prohlubuje. Válečné násilí nebývale zasáhlo i děti. Podle ukrajinských úřadů bylo zabito nejméně 622 dětí a dalších 1 664 utrpělo zranění. Kromě toho bylo přibližně 19 500 dětí nelegálně deportováno do Ruska, čímž byly násilně odděleny od svých rodin a domovů. 

Dopad na psychickou a fyzickou pohodu těchto dětí je nepředstavitelný. Yulia Velman, ředitelka dětského domova v Pavlohradu, říká:

„Děti tráví většinu času v krytu, protože noční sirény a neustálé denní poplachy jim nedávají klid. Dokonce jsme přesunuli postele do krytu, aby mohly spát tam. Přesuny uprostřed noci mají výrazně negativní dopad na jejich emocionální stav. “

Tento konkrétní kryt, kde děti nyní tráví většinu času, byl ještě před několika měsíci v katastrofálním stavu. Díky podpoře dárců CARE Česká republika jsme mohli kryt zrekonstruovat a vytvořit pro děti lepší podmínky. Opravili jsme stěny, stropy i podlahy, zavedli osvětlení a ventilaci a zajistili teplo. Navíc jsme vybudovali oddělené koupelny a toalety.

V dětském domově v Pavlohradu žijí děti ve věku od 2 do 16 let, z nichž mnohé přišly o své rodiče kvůli válce. Tyto děti čelí nejen materiálním ztrátám, ale také hlubokým psychologickým následkům. Proto jim poskytujeme pravidelnou psychologickou podporu, která jim pomáhá vyrovnat se s traumatickými zážitky a najít větší pocit bezpečí.

„Dříve se sem děti bály chodit. To se teď změnilo,” říká zástupkyně centra Julia Alexandrovna. „Když je kryt opravený, chodíme tam rovnou spát. Děti neslyší sirény ani výbuchy a klidněji spí.“

Potřeby matek a dětí

Zdravotnická infrastruktura na Ukrajině čelí kolapsu. Lékaři upozorňují na akutní nedostatek léků a základních potřeb pro matky a děti. „Už více než dva roky nemáme lékárnu, což lidem, zejména těm s malými dětmi, působí obrovské potíže,“ vysvětluje zdravotnice Čerkašyna. Základní léky, jako je vitamín D zabraňující křivici, antibakteriální léčiva či plenky, jsou dostupné jen velmi omezeně, a lidé pro ně musí cestovat velmi daleko přes nebezpečné oblasti.

CARE a její partneři zřizují mobilní lékařské týmy, které přinášejí zdravotní péči do nejvíce zasažených oblastí. V rámci jedné z iniciativ s podporou Ukrajinského humanitárního fondu jsme mohli podpořit mobilní týmy, které poskytly zdravotní služby 900 ženám v odlehlých oblastech Mykolajivské oblasti. Ženy získaly bezplatné konzultace u mamologa, gynekologa a rodinného lékaře, možnost podstoupit cytologickou diagnostiku (Pap test).

CARE také organizuje aktivity na podporu zdravotnického personálu, jako byla vědecko-praktická konference „Ochrana sexuálního a reprodukčního zdraví a práv jako součást reakce na humanitární krizi v zemi“, která přivedla téměř 100 účastníků na místě a dalších 800 online. Tyto aktivity pomáhají zajistit zdravotní péči pro ty nejzranitelnější a zdůrazňují potřebu dlouhodobé podpory.

Miliony lidí bez domova, zima přináší další výzvy

Válka vyhnala z domovů rekordní počet obyvatel. Na Ukrajině je registrováno 3,6 milionu vnitřně vysídlených osob, z nichž téměř 60 % tvoří ženy a dívky. Dalších 4,2 milionu Ukrajinců získalo status dočasné ochrany v zemích EU.

Mnoho rodin však zažívá již druhé či třetí nucené přemístění, zatímco jiní, zejména ženy a děti, se vrací do nebezpečných oblastí u fronty, protože si nemohou dovolit platit drahé nájemné v bezpečnějších oblastech nebo najít práci.

Tetiana z města Pokrovsk popisuje svůj život ve válečné zóně:
„Život v suterénu. Žádný jiný život tam není. Jen suterén, voda a přežívání. Je to děsivé.“

S blížící se zimou čelí Ukrajinci dalšímu boji. Zničeno nebo poškozeno bylo téměř 144 000 obytných budov, přes 1 900 zdravotnických zařízení a téměř 3 800 škol. Desítky tisíc rodin hledají bezpečné přístřeší a přístup k základním službám, jako je zdravotní péče a topení.

CARE volá po naléhavé podpoře 

Navzdory náročným podmínkám poskytla organizace CARE spolu se svými partnery podporu téměř 1,5 milionu lidí. Nyní je však potřeba pomoci větší než kdy dříve.

„S každým dalším dnem války vidíme, jak mezinárodní podpora a pozornost k situaci na Ukrajině klesají,“ říká Franziska Joerns, zástupkyně ředitele CARE Ukrajina. „Nyní potřebujeme urgentní financování na opravy přístřeší, zimní oblečení, palivo na topení a především psychosociální podporu, která je nezbytná zejména pro děti, jež zažily nepředstavitelná traumata. “

Kromě toho CARE a její partneři poskytují podporu obětem genderově podmíněného násilí, jehož případy během konfliktu dramaticky narůstají. Jen v roce 2023 bylo registrováno více než 291 000 případů domácího násilí – o 20 % více než v roce předchozím. Počet neohlášených případů však může být až desetinásobný.

Podpořte Ukrajinu: Naděje a pomoc pro ty nejzranitelnější 

CARE apeluje na všechny strany konfliktu, aby respektovaly mezinárodní humanitární právo, chránily civilisty a umožnily bezpečný přístup humanitárním organizacím.

Pomozte nám zachránit životy. Darujte dnes a přineste naději rodinám, které čelí mrazivé zimě a následkům války.

Pro další informace nebo rozhovory kontaktujte:

Halynu Bilak
Koordinátorka komunikace CARE Ukrajina
Bilak@care.de

Balík pomoci pro lidi v nouziBalík pomoci dětem v uprchlických táborechPsychosociální pomoc dětem ve válečných konfliktechChci pomoci lidem na Ukrajině