Skip to main content

6. prosince 2024

CARE je šokováno dopadem prudkého nárůstu násilí na již tak katastrofální humanitární situaci v Sýrii. Letecké útoky na hustě osídlené oblasti v Aleppu a Idlibu si podle zpráv vyžádaly životy 69 lidí, včetně žen a dětí, a zranily nejméně 228 osob. Ženy a děti tvoří téměř dvě třetiny zraněných, uvádí OSN.

Mezi oběťmi konfliktu u Aleppa jsou i tři členové partnerských organizací CARE, syrských neziskových organizací Shafak a IYD. Další kancelář jednoho z našich partnerů byla vážně poškozena při leteckém útoku.

Zasažené oblasti již nyní obývá velké množství vnitřně vysídlených osob, z nichž mnozí byli nuceni opakovaně prchat před násilím od začátku konfliktu v roce 2011.

„Úmrtí našich kolegů z partnerských organizací nás hluboce zasáhlo. Vyjadřujeme upřímnou soustrast jejich rodinám. Nedávná eskalace způsobila další masivní vlnu vysídlování stovek rodin, které nemají kam bezpečně odejít. Dokonce i uprchlické tábory jsou cílem útoků. Tito lidé naléhavě potřebují čistou vodu, jídlo a přístřeší před zimním chladem, přičemž humanitární pomoc je zoufale podfinancována,“ uvedl Khalil Altaha, vedoucí kanceláře CARE v severozápadní Sýrii.

Fotogalerie dopadů leteckých útoků a aktivit IYD je možné stáhnout zde.

Chci pomoci lidem v Sýrii

Svědectví z Idlibu od partnera CARE IYD (obdrženo 4. prosince 2024)

Hani*, humanitární pracovník IYD (*jméno bylo změněno), popisuje situaci:

„V Idlibu je největší potřeba zajistit bezpečnost a ochranu před leteckými útoky. Většina obyvatel opustila město a odešla na venkov nebo k příbuzným v jiných městech. Někteří zůstávají, protože nemají kam jinam jít. Naléhavě potřebujeme potravinovou pomoc – všechny trhy jsou zavřené, majitelé obchodů utekli a zboží je nedostatek. Pro ty, kteří opustili své domovy, se situace liší – někteří najdou bezpečné útočiště, jiní musí zůstat venku. Je tedy velká potřeba stanů a dalších přístřešků, zvláště v chladném počasí.

V Aleppu je situace kritická kvůli vysokému počtu lidí závislých na humanitární pomoci. Největší poptávka je po chlebu, protože fungující pekárny nezvládají uspokojit potřeby všech. Odpadky se hromadí na ulicích, protože odvoz odpadu byl na několik dní přerušen. V některých čtvrtích se pracovníci pokoušejí odpad odklízet, ale zdaleka ne všude. Nejhorší je to ve východním Aleppu. Kriticky chybí elektřina, čistá voda, internet a další základní služby, ale prioritou jsou chléb a správa odpadu.“

Pomoc CARE a jejích partnerů v reakci na humanitární krizi

CARE a její partneři reagují na potřeby nově vysídlených rodin distribucí hygienických balíčků a zajištěním přístupu k pitné vodě. Organizace IYD, partnerská organizace CARE, zajistila od začátku eskalace čistou a bezpečnou pitnou vodu pro více než 3000 nově vysídlených lidí v provincii Idlib.

CARE podporuje také porodnici v Azazu a centrum pro ambulantní péči, které reagují na potřeby nově příchozích vysídlenců. Kromě toho CARE zajišťuje zdravotní péči, včetně reprodukčního zdraví, ve zdravotnických zařízeních a prostřednictvím mobilních klinik v severozápadní Sýrii.

Základní služby, jako je přístup k vodě a elektřině, byly přerušeny. Nedostatek chleba a přetížený zdravotnický systém zhoršují již tak zoufalé podmínky obyvatel. Zimní období přináší další výzvy, kdy lidé naléhavě potřebují palivo, přístřeší a deky, aby přežili v chladu.

CARE naléhavě vyzývá všechny strany konfliktu k okamžitému zastavení nepřátelských akcí, dodržování mezinárodního humanitárního práva a umožnění bezpečného a neomezeného přístupu humanitárních pracovníků. Současně je nutné zvýšit finanční podporu národním a ženským organizacím, aby mohly efektivně reagovat na potřeby obyvatel zasažených krizí.

Chci pomoci lidem v Sýrii

Foto a video (c) CARE