Síla spořících kooperativ
Vzdálené vesnice a početné slumy v Africe bývaly posledními místy, kde se zavedlo poskytování mikrofinancování nejchudším lidem světa. Tradiční bankovnictví neproniklo do většiny částí Afriky a mikrofinancování v Africe se dostalo jen k málu z těch, kteří ho potřebovali.
Roku 1991 však v chudé vesnici v jižní Nigérii CARE objevila způsob, jak využít tradiční praxi skupinových úspor a vytvořit tak udržitelný systém domácího mikrofinancování. Od té doby jsme pomohli založit více než 370 000 skupin komunitních spořicích kooperativ neboli Village Savings and Loans (VSLA) v 51 státech, které jsou vedeny ženami a slouží téměř 7,6 milionu členů. Naším plánem je do roku 2030 oslovit 50 milionů lidí.
VSLA je postaveno výhradně na členských úsporách a úrocích z půjček; od CARE nedostává žádné přímé kapitálové investice. Jeho členové ale získávají rok intenzivního školení v oblastech skupinové dynamiky a správy a řízení peněz. Tato školení skupinám umožňují nalézt cestu k soběstačnosti, rozvoji, a dokonce i k založení a školení jiných skupin.
Přístup VSLA má jedinečné funkce, díky kterým je výkonným nástrojem jak pro rozšíření finanční inkluze, tak pro ekonomický rozvoj:
- Je jednoduchý a snadno pochopitelný pro negramotné členy
- Podporuje skupinovou solidaritu a učení a vytváří prostředek k řešení problémů s rozvojem komunity
- Nespoléhá se na žádnou finanční pomoc z vnějších zdrojů
- Nevyžaduje žádnou fyzickou infrastrukturu
CARE zjistila, že VSLA uspokojuje potřeby úspor a úvěrů komunitám na chvostu světového ekonomického žebříčku. Vytváří platformu, díky níž chudí mohou získat sofistikovanější finanční služby, které nevyhnutelně potřebují. Dalším krokem je tedy propojení VSLA s mikrofinančními institucemi a bankami tak, aby ti nejchudší lidé Afriky měli přístup ke všem finančním službám, které jim pomohou k lepšímu životu.