Skip to main content

36,8 milionu lidí bylo zasaženo zapomenutými humanitárními krizemi.

Klimatická krize a konflikty prohlubují humanitární potřeby 

Klikněte na obrázek pro celý report (v angličtině).

„Přibližně 35 milionů lidí – téměř čtyřnásobek populace Česka – je zasaženo těmito krizemi. Ale samotná čísla nemohou zachytit rozsah lidského utrpení,“ říká Katarína Král, Deputy National Director, CARE Česká republika

„V těchto tichých katastrofách bojují zdejší obyvatelé o přežití každý den, často pod vedením žen, ale bez dostatečného přístupu k humanitární pomoci či mezinárodní podpoře. Navíc postihnuté regiony často nemají stabilitu potřebnou k řešení těchto výzev. Naším reportem chceme inspirovat lidi, aby se na tyto krize podívali blíže – protože každý člověk v nouzi si zaslouží solidaritu a konkrétní pomoc.“ 

Násilí a klimatická krize zvyšují potřebu pomoci 

Sjednocení britpopové skupiny Oasis na podzim loňského roku zaplnilo titulky s více než 125 698 publikovanými články o tomto oznámení. Naproti tomu krize ve Středoafrické republice, která je v reportu na druhém místě, byla pokryta přibližně třicetkrát méně. Země trpí násilnými konflikty už více než deset let, což vede k vysídlování obyvatel a vážnému nedostatku základních potřeb. 

Na třetím místě se umístil ostrovní stát Madagaskar, kde hlad a chudobu zhoršují extrémní povětrnostní jevy, včetně povodní, cyklónů a sucha. 

Lidé v dalších zemích – včetně Burundi, Malawi a Zambie – čelí stále častějším dopadům klimatické krize. V Burkině Faso bylo násilím vysídleno více než dva miliony lidí, z nichž 82 % tvoří ženy a děti. Přesto tyto krize nadále mizí z veřejného povědomí. 

V Burundi zasáhly loni ničivé povodně 298 000 lidí. Juvenal Afurika, ředitel CARE v Burundi, uvedl: „Region byl již před povodněmi chudý a nyní upadl ještě hlouběji do chudoby, protože i to málo, co lidé měli, voda smetla.“ 

Faith Phiri, výkonná ředitelka partnerské organizace CARE Girls Empowerment Network (GENET) v Malawi, dodává:

„Upozornění na problémy Malawi by nepřineslo jen pomoc, ale také by zdůraznilo odolnost a iniciativu malawských dívek a žen, které navzdory nepřízni osudu mění své komunity. Spolupráce s místními novináři umožňuje prezentovat tyto výzvy v kontextu kulturního prostředí a nabídnout mezinárodnímu publiku jedinečný pohled, který by jinak zůstal skrytý.“ 

Deset humanitárních krizí, o kterých se v roce 2024 nemluvilo: 

Angola – 2,2 milionu lidí potřebuje humanitární pomoc. 

Středoafrická republika – Každý pátý obyvatel je vysídlen. 

Madagaskar – Více než 80 % obyvatel žije pod hranicí chudoby. 

Burkina Faso – Akutním hladem trpí 2,7 milionu lidí. 

Burundi – 52 % dětí mladších pěti let je chronicky podvyživených. 

Mosambik – 2,8 milionu lidí nemá dostatek jídla. 

Kamerun – 60 % populace nemá přístup k čisté vodě. 

Malawi – 40 % populace trpí extrémním nedostatkem potravin. 

Zambie – 9,8 milionu lidí je zasaženo suchem. 

Niger – 4,5 milionu lidí potřebuje humanitární pomoc. 

Fotografie k deseti zapomenutým krizím (Foto: CARE) 

Metodologie: 

Pro zprávu CARE Crisis Report mezinárodní služba mediálního monitoringu Meltwater analyzovala 5,6 milionu online článků v arabštině, němčině, angličtině, francouzštině a španělštině v období od 1. ledna do 30. září 2024. Z celkového počtu 43 humanitárních krizí, které zasáhly alespoň milion lidí, bylo identifikováno deset krizí, které získaly nejmenší mediální pozornost. Report je publikován již devátým rokem. 

O organizaci CARE: 

CARE patří mezi nejvýznamnější mezinárodní humanitární organizace na světě. 

Od roku 1945 podporujeme lidskou důstojnost a okamžitě reagujeme na krize a humanitární katastrofy.