Ráno vstaneme, opláchneme si obličej, vyčistíme si zuby. Uvaříme si kávu nebo čaj. Pustíme myčku nebo opláchneme nádobí. Zalijeme kytky. Natočíme si vodu na pití. Když něco zašpiníme, prostě otočíme kohoutkem a umyjeme to. Přijdeme domů, pečlivě si umyjeme ruce. Nemluvě ani o tom, že je pro nás samozřejmostí splachovací záchod a funkční kanalizace.
Přemýšleli jste někdy o tom, jak by se nám žilo, kdybychom si všechnu vodu museli nanosit nebo kdybychom byli závislí na vodě na příděl? To není ani vize daleké dystopické budoucnosti ani popis vysychající Afriky. Bez funkční vodovodní sítě a kanalizace zůstaly po válce i velké části severoiráckého Mosulu.
Město, kde před válkou žilo o půl miliónu lidí víc než v Praze, bylo od roku 2014 v područí tzv. Islámského státu. Bitva o Mosul, která nadvládu islamistů před čtyřmi roky, v červenci 2017, ukončila, trvala skoro rok. Podle expertů byla nejtěžším bojem o město od druhé světové války. Není tedy divu, že se velké části Mosulu proměnily v hromady trosek. Těžké boje zpustošily nejenom ulice a domy, ale i vodovodní sítě, úpravny vody, rozvody kanalizace.
V roce 2018 Mosul navštívila vyslankyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, hollywoodská herečka Angelina Jolie. „Nic horšího jsem neviděla. Lidé tu přišli o všechno, jejich domy jsou zničené. Bída, nemoci, žádná voda ani základní služby, “ prohlásila tehdy.
Statisíce lidí, které před džihádisty uprchly do jiných částí Iráku a téměř čtyři roky žily v uprchlických táborech, se postupně vrací domů, infrastruktura města je ale stále ještě naprosto nedostatečná. Pomocnou ruku při obnově Mosulu nabídla i Česká republika. Prostřednictvím několika projektů financovaných Ministerstvem zahraničních věcí a na místě realizovaných organizací CARE Česká republika byly odklizeny trosky zhroucených budov, vyčištěn zablokovaný tok místní řeky, renovují se válkou zničené potrubní kanalizační systémy.
Současná fáze projektu se zaměřuje na úpravnu vody a vodovodní síť. Význam přístupu k vodě a osobní hygieny se ještě znásobil po začátku pandemie covid-19. Pravidelné mytí rukou je zásadní pro prevenci různých průjmových onemocnění, ale i pro omezení šíření nového koronaviru.
60letý Anas Muhammad Jumaa se svou rodinou se do Mosulu vrátil čtyři měsíce po válce. Mají dvě dcery a syna. Brzy po začátku pandemie covid-19 se jejich starší, již dospělá dcera, nakazila novým koronavirem. Rodina tehdy vůbec netušila, jak se o nemocnou postarat, jak zabránit tomu, aby se nakazili i ostatní. „Na začátku jsme vůbec nevěřili tomu, že by se zrovna u nás v rodině mohl objevit nový virus. Dost dlouho nám trvalo, než jsme ji poslali na test a teprve po tom, co jsme napevno zjistili, že je pozitivní, jsme ji izolovali v jiné místnosti. Všechno to dopadlo dobře spíš díky šťastné náhodě“, říká Anas.
Díky České republice a organizaci CARE ČR má Anasova rodina nejen čistou vodu a možnost dodržovat základní hygienu, ale prošli i školením, jak rozpoznat příznaky covidu-19 a jak se před nemocí chránit. Anas přišel po začátku pandemie o práci, proto dostávají od CARE zdarma hygienické potřeby, jako je mýdlo, dezinfekce a roušky.
V roce 2021 společný projektu Ministerstva zahraničních věcí ČR a CARE ČR zajistí čistou vodu pro 97 000 lidí v západním Mosulu.
Hygienické balíčky a informace o prevenci před nemocí covid-19 dostane 7 tisíc lidí, jako je Anas.
Lidem, kteří jsou významně ohroženi pandemií covid-19, nyní můžete pomoci i vy. Připojte se a zachraňte životy.