Skip to main content

19. srpna, při příležitosti Světového dne humanitární pomoci, vám přinášíme příběhy šesti inspirativních žen, které neúnavně pracují na pomoci lidem zasaženým krizemi po celém světě. Tyto vedoucí humanitární pracovnice se denně potýkají s riziky, která s sebou nese práce v první linii, a čelí navíc i nebezpečím, která jsou spojená s jejich genderem. Přesto jejich odhodlání přinést naději a podporu těm, kteří to potřebují nejvíce, zůstává nezlomné.

Jejich příběhy jsou příkladem toho, jak důležité je zapojení žen do humanitárních misí. Pomáhají zajistit, aby podpora byla lépe přizpůsobena specifickým potřebám všech, ať už jde o věk, pohlaví nebo další faktory. Od Gazy po Ukrajinu a Súdán se tyto ženy podělí o své zkušenosti, jak zlepšit bezpečnost humanitárních pracovnic a jak přinést ženám a dívkám tolik potřebnou pomoc. 

Ebtesam Ahmed, Súdán: Potřeba vzdělávacích příležitostí pro ženy 

„Ženy v Súdánu, včetně mě, čelí obrovskému tlaku. Jsme tradičně odpovědné za rodinu, a přesto musíme hledat vzdělávací příležitosti, které nám umožní skloubit rodinné povinnosti s naší prací. Jako humanitární organizace musíme podporovat sociální změny a měnit zastaralé představy o roli žen ve společnosti.“ 

 Ebtesam Ahmed je vedoucí programu a operací CARE v Súdánu.   

Nahed Abu Iyada, Gaza: Nutnost podpůrných systémů pro ženy a dívky 

„Největší výzvou je nedostatek bezpečí a ochrany. V Gaze nejsou v bezpečí ani civilisté, ani humanitární pracovníci. Zřídili jsme bezpečná místa, kde mohou ženy a dívky najít podporu a přístup ke službám. Je zásadní, aby ženy věděly o svých právech a měly zdroje, které jim pomohou minimalizovat jejich zranitelnost.“ 

Nahed Abu Iyada je terénní pracovnicí zdravotnického programu CARE na Západním břehu Jordánu a v Gaze. 

Mona Sherpa, Nepál: Důraz na duševní zdraví 

„Práce v krizových situacích je extrémně stresující. Naším cílem v CARE Nepál je vytvořit prostředí, kde se zaměstnanci cítí bezpečně mluvit o duševním zdraví a mají k dispozici podporu, kterou potřebují.“ 

 Mona Sherpa je ředitelkou organizace CARE Nepál. 

 Guerda Previlon, Haiti: Klíčová role komunitních organizací 

„Na Haiti je situace horší než kdykoli předtím. Nejlepší způsob, jak zajistit úspěch naší práce a bezpečnost našich pracovníků, je budovat silné vztahy s komunitami. Tyto organizace jsou našimi nejbližšími partnery a pomáhají nám pochopit potřeby lidí v táborech.“ 

 Guerda Previlon vede partnerskou organizaci CARE „Initiative pour le Developpment des Jeunes“ (IDEJEN) – Iniciativa pro rozvoj mládeže. 

Amina Nazma, Jižní Súdán: Zapojení žen do všech bezpečnostních procesů 

„Ženy v humanitárních krizích jsou nejvíce ohroženy. Aby byly v bezpečí, musí být zapojeny do každého kroku bezpečnostních opatření. Ženské bezpečnostní pracovnice lépe rozumí potřebám ostatních žen a dokáží zajistit bezpečnější prostředí.“ 

 Amina Nazma je subregionální bezpečnostní pracovnicí CARE ve východní a střední Africe, která dohlíží na bezpečnostní jednotky v Jižním Súdánu, Súdánu, Ugandě a Rwandě. 

Anna Borysová, Ukrajina: Nutnost podpory místních organizací 

„Ženy pracující v humanitárním sektoru čelí zvýšenému tlaku a riziku obtěžování. Potřebujeme více psychologické podpory a větší zapojení mezinárodního společenství, abychom mohly efektivněji pomáhat.“ 

Anna je zástupkyní ředitele partnerské organizace CARE Charitable Foundation Stabilization Support Services (CFSSS) na Ukrajině.  

Závěrem:  

Abychom zajistili, že ženy a dívky budou v centru humanitárních reakcí, je nezbytné zvýšit podporu místních organizací vedených ženami. Jejich hluboké znalosti a vztahy s komunitami jim umožňují účinně reagovat na potřeby těch nejvíce zranitelných. CARE vyzývá mezinárodní společenství k podpoře těchto organizací a k zajištění jejich bezpečnosti a financování. 

Text: Johanna Wynn-Mitscherlich  

Chci přispět