Skip to main content

CARE, SUDÁN – 27. srpna 2024 – Už 500 dní trvá krutý konflikt v Súdánu, který připravil o život tisíce lidí a uvrhl miliony dalších do naléhavé potřeby humanitární pomoci. Nejhůře dopadají následky na ženy a dívky, které se ocitají ve zvlášť zoufalé situaci. Více než 18 000 životů bylo zmařeno, 33 000 lidí bylo zraněno a přes 10 milionů obyvatel muselo opustit své domovy. Sedm milionů z nich zůstalo uvnitř hranic Súdánu, což z něj činí největší krizi vnitřního vysídlení na světě. Súdán nyní čelí i nejrozsáhlejší hladové krizi – miliony lidí jsou na pokraji hladomoru. S každým dalším dnem a pokračujícími boji se budoucnost země stává temnější a beznadějnější.

„Válka zničila naše životy v Chartúmu,“ říká Hawa, šedesátiletá matka, která se nyní zoufale snaží pomoci svému zraněnému manželovi a dceři. „Mého manžela postřelili, když šel na trh. S těhotnou dcerou jsme v hrůze uprchly, cesta byla noční můrou – dlouhá, vyčerpávající, plná kontrolních stanovišť. Viděli jsme mrtvá těla, trpěli jsme hladem. Nakonec se nám podařilo najít bezpečí v Kassale, kde se dcera zdravě porodila, ale i tak se mi nedaří vydělat dost na to, abychom přežili.“

K utrpení přispívají i rozsáhlé záplavy, které ničí domy a tábory vysídlených osob. Déšť uzavírá cesty, což komplikuje dodávky potravin a léků, a kvůli znečištěné vodě se šíří cholera, která si již vyžádala desítky životů.

Odhaduje se, že 25,6 milionu lidí – téměř polovina populace – trpí vážným hladem a miliony čelí akutnímu vyhladovění. Farmáři neměli šanci zajistit si potřebné osiva a nářadí, a tam, kde byla zemědělská sezóna přesto zahájena, byly výnosy žalostně nízké. V některých oblastech už byl dokonce vyhlášen hladomor.

„Konflikt, hlad, nemoci a záplavy uvrhly Súdánce do pasti,“ říká Abdirahman Ali. „Svět má 500 dní zpoždění, aby umlčel zbraně a nastolil mír.“

Krize v Súdánu volá po okamžité, kolektivní akci, která nejenže zastaví konflikt, ale zároveň zmírní lidské utrpení. Válčící strany musí přistoupit na příměří a dodržovat mezinárodní humanitární právo – přestat útočit na civilisty, nezneužívat sexuální násilí jako válečnou zbraň, ochránit humanitární pracovníky a zajistit, aby pomoc dorazila k potřebným. Donoři musí poskytnout financování multisektorové pomoci, která respektuje genderové potřeby a řeší narůstající problémy s násilím a ochranou obyvatelstva. Mezinárodní společenství musí jednat teď – než bude pozdě.

Chci pomoci lidem v Súdánu
Chci pomoci lidem v Súdánu

Zachraňte životy nyní. Kupte život zachraňující pomoc v našem charitativním e-shopu a pomozte těm nejzranitelnějším přežít. Děkujeme.

Poznámka pro redaktory:

CARE působí v Súdánu od roku 1979 a realizuje humanitární a rozvojové programy zaměřené na posílení postavení žen a dívek, genderovou spravedlnost, humanitární akce a odolnost.

CARE podporuje více než 83 zdravotnických zařízení v šesti súdánských státech, kde poskytuje životně důležité zdravotní a výživové služby.

Život zachraňující pomoc CARE pokračují v:

Východním Dárfúru – zásobování uprchlíků a hostitelské komunity vodou a zdravotnické služby.

Gedarefu – poskytování vody pro uprchlíky, vnitřně vysídlené osoby a hostitelskou komunitu a zdravotnické služby

Al Geziře – poskytování vody pro vnitřně vysídlené osoby a hostitelskou komunitu.

Jižním Kordofánu – podpora posílení postavení žen prostřednictvím ekonomických aktivit a aktivit zaměřených na zajištění obživy

Jižním Dárfúru – poskytování WASH, zajištění zdrojů obživy a posílení postavení komunity

Chartúmu – poskytování MPCA nejvíce postiženému obyvatelstvu v komunitách Jebel Awily, Mayo a Kalari.

V případě dotazů pro média kontaktujte prosím:
katarina.kral@care.cz