Skip to main content

Globální propojení dnešního světa představuje pro většinu z nás mnoho výhod. Smutnou pravdou však je, že negativní dopady konfliktů a katastrof jsou vlivem globalizace násobeny a mnohdy zasahují do životů lidí tisíce kilometrů vzdálených.

Válka na Ukrajině velmi negativně ovlivňuje obyvatele ohrožených zemí Afriky.

Jak je to možné? 

„Tisíce lidí už kvůli suchu opustily své domovy a vyhledaly útočiště v uprchlických táborech, kde dostávají alespoň najíst. Více než 90 % zásob pšenice v Somálsku pochází z Ukrajiny a Ruska. S výpadky dodávek dochází zásoby. Počet hladových a podvyživených žen a dětí v našich zdravotnických zařízeních se zvyšuje každý den,” říká Iman Abdullahi, ředitel CARE Somálsko. 

Z Ukrajiny již uprchly více než 4 miliony lidí, 10 milionů je vnitřně vysídleno. Všichni z nich potřebují podporu a solidaritu. Pro lidi ve zranitelných částech světa, jako je Afrika, kteří již byli nuceně vysídleni v důsledku sucha nebo místních ozbrojených konfliktů a dlouhodobě bojují o přežití, to ovšem také znamená ztrátu světové pozornosti. Dostává se jim menší objem pomoci v době, kdy i na ně dopadají následky potravinové krize.

Rostoucí ceny potravin ohrožují nás i celý svět. Drasticky a ničivě padají na nízkopříjmové a zranitelné domácnosti, které většinu svého příjmu utratí za potraviny. Zatímco v České republice vynakládáme v průměru 20 % našeho příjmu na nákup potravin, v Somálsku je to až 80 %.

V ohrožených oblastech poskytujeme akutní potravinovou pomoc ženám a dětem. Pomoci nyní můžete i Vy.

CHCI POMOCI