Praha, 31. ledna 2024
Po uplynutí několika měsíců od útoků ze 7. října a následného konfliktu, je CARE vážně znepokojena rostoucí mírou hladu a katastrofálními podmínkami, kterým v Gaze čelí těhotné ženy a matky s novorozenci. Vzhledem k tomu, že 60 % nemocnic v Gaze je mimo provoz a zbývající fungují jen částečně, jsou ženy stále častěji nuceny rodit děti v přeplněných a nečistých přístřešcích bez lékařské asistence.
„Během porodu není ženám k dispozici lékař, porodní asistentka ani zdravotní sestra. Při porodu ženy nemají k dispozici léky proti bolesti, anestetika ani hygienické potřeby,“
sděluje Hiba Tibi, regionální ředitelka CARE pro Blízký východ a severní Afriku. „Přežiji porod? Přežije mé dítě? Co se stane s mou rodinou? To jsou velmi reálná nebezpečí, kterým těhotné ženy a maminky s novorozeňaty v Gaze čelí.”
14. ledna uplynulo sto dní od eskalace konfliktu. Během této doby porodilo přibližně 17 000 žen za děsivých okolností – přibývá zpráv o porodech, při nichž ženy a jejich děti mohly potenciálně zemřít nebo utrpět vážná poškození, o případech sepse a vaginálních trhlinách. Porodnické služby, traumatologické služby a pohotovostní péče jsou značně omezené. Smrt nejméně 310 zdravotnických pracovníků, stovky útoků na zdravotnická zařízení a nedostatek zásob navíc ještě zhoršují již tak bezvýchodnou situaci. Na severu Gazy je stále funkčních pouze 50 inkubátorů potřebných k udržení předčasně narozených dětí při životě a nedostatek energie omezuje používání tohoto životně důležitého vybavení.
„Těhotné ženy nám říkají, že se děsí pravděpodobných komplikací způsobených válkou, podvýživou a propuknutím nemocí,“ uvedla Tibiová. „Bojí se, že přetrvávající trauma, které prožívají, a šok ze ztráty blízkých způsobí, že začnou rodit příliš brzy. Vědí, že pokud se něco pokazí, nebude jim poskytnuta žádná pomoc. Stres, kterému jsou tisíce těhotných žen vystaveny, je neúnosný a bude mít i nadále dopad na celou generaci maminek a jejich dětí.“
Údaje o úmrtích matek a dětí nebyly od začátku války loni v říjnu aktualizovány. Odhaduje se však, že 40 % současných těhotenství je považováno za vysoce riziková, zatímco pouze 15 z 36 nemocnic je stále v provozu a jsou naplněny na 250 % své kapacity.
„Podle toho, co slyšíme od našich partnerů, v přeplněných nemocnicích umírají ženy při porodu i předčasně narozené děti, kterým se nedostává dostatečné péče. Sto dní války přineslo utrpení zejména matek a dětí.” uvedla Tibiová.
„Radostné období narození dítěte je nyní zastíněno strachem a zoufalstvím.“
CARE pomáhá v několika oblastech pásma Gazy. Pomáhejte s námi nevinným ženám a dětem, které přišly o všechno v důsledku války. Děkujeme.
Partneři CARE poskytují hygienické balíčky ohroženým rodinám. Každá sada pokrývá potřeby pětičlenné rodiny na jeden měsíc. CARE také poskytuje partnerům v Chán Júnisu naléhavě potřebné zdravotnické potřeby pro použití v nemocnicích a na klinikách.