Ženeva, 7. listopadu
V Gaze se před našimi zraky odehrává rychle se stupňující humanitární katastrofa, ve které za poslední měsíc přišlo o život už 10 000 lidí. Hrozí navíc, že se rozšíří i na Západní břeh Jordánu a zasáhne celý region. Palestinské rodiny čelí hladu a žízni, zdravotnictví se hroutí a rodiny 240 izraelských a zahraničních rukojmích zoufale čekají na zprávy o osudu svých blízkých.
CARE International vyzývá k propuštění rukojmích, okamžitému příměří všech stran, volnému přísunu humanitární pomoci do Gazy a evakuaci nemocných a zraněných. Toto hrůzné násilí musí okamžitě skončit. Všechny strany tohoto konfliktu, a to včetně Izraele, musí respektovat svou povinnost chránit životy nevinných civilistů.
Moji kolegové v Gaze mluví o pití vody z bazénu, o pláči svých dětí, kterým nemůžou dát ani kousek chleba, a o nocích, které jsou jako z hororového filmu. Jsou uprostřed neustálého bombardování a leteckých útoků,
říká HibaTibi, ředitelka CARE pro Západní břeh Jordánu a Gazu.
„Stejně jako 2,3 milionu obyvatel Gazy kolem nich nevědí, zda budou příští ráno, nebo dokonce příští hodinu, ještě naživu. Tento konflikt zabíjí děti a miliony lidí připravuje o důstojnost. Nastal čas chránit naši společnou lidskost. Potřebujeme okamžité příměří a obnovení bezpečné, neomezené a trvalé humanitární pomoci do Gazy.”
V Izraeli bylo oznámeno, že bylo zabito více než 1 400 Izraelců, z toho naprostá většina 7. října. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze počet obětí v místě překročil 10 000, z toho přes 4 000 dětí a 2 550 žen. Za posledních 31 dní zemřel rekordní počet humanitárních a zdravotnických pracovníků.
Lidé v Gaze byli závislí na humanitární pomoci již před nedávnými událostmi kvůli 16 let trvající blokádě. Od nejnovější eskalace situace snášejí 30 dní téměř úplného obléhání, kvůli němuž mají jen velmi omezené zásoby čisté vody, potravin, paliva, elektřiny a zdravotnických potřeb. Šest z deseti lidí je vysídleno, mnozí z nich žijí v přeplněných přístřešcích, kde se začínají šířit nemoci. Lékaři a zdravotní sestry se snaží zvládnout množství zraněných pacientů, kteří leží i na podlahách nemocnic. Chirurgové operují za svitu baterek, aniž by měli k dispozici dostatečné množství dezinfekčních prostředků nebo dokonce řádných anestetik. Kolabující zdravotní péče a zoufalé životní podmínky zvyšují riziko úmrtnosti matek a novorozenců, které bylo v Gaze již dříve neúměrně vysoké.
Civilisté, včetně dětí, zraněných, zdravotně postižených, starších lidí, pacientů s rakovinou a lidí trpících chronickými nemocemi, nemají kam utéct. Desetitisíce lidí se ocitly v křížové palbě. V Gaze není žádné bezpečné místo.
CARE nadále vyzývá všechny strany, aby dodržovaly své povinnosti a závazky vyplývající z mezinárodního humanitárního práva. To se týká i nezákonného braní rukojmích po odporných útocích v Izraeli před měsícem, které je jasným porušením těchto zákonů. Všichni musí být okamžitě propuštěni bez zranění.
„Dnes jsme svědky nevýslovného utrpení civilistů v Gaze, kterým mezinárodní právo zaručuje ochranu. O těchto zásadách nelze vyjednávat a musí být respektovány,”uvedla Sofia Sprechmann-Sineiro, generální tajemnice CARE International.
„Je třeba obnovit dodávky vody a elektřiny, evakuovat těžce nemocné a zraněné a umožnit poskytování bezpečné a udržitelné humanitární pomoci v plném rozsahu. Je třeba okamžitě uzavřít příměří, než přijde o život nespočet dalších lidí.”
Chci dát rychlý příspěvek