Skip to main content

Praha, 26. září

Z Náhorního Karabachu uprchlo víc než 14 000 Arménů, a to jen pár dní poté, co Ázerbájdžán zahájil vojenskou akci v regionu, kde žilo 120 000 etnických Arménů. Organizace CARE aktuálně monitoruje situaci a je připravena lidem v nouzi okamžitě pomoct.

Náhorní Karabach CARE Čeká republika

Masový exodus následuje po téměř desetiměsíční blokádě Lačinského koridoru, který je jedinou silnicí spojující enklávu s Aménií. Blokáda způsobila vážnou humanitární krizi a odřízla region od dodávek potravin, pohonných hmot i léků. Už před znovuotevřením koridoru byli lidé podvyživení, vyčerpaní a zoufalí. O to víc jsou nyní zdrceni. Opouštějí totiž veškerý svůj majetek, domovy i naději na návrat. Překročení hranice trvá 10 až 14 hodin. Vážná je situace především pro děti. Právě na pomoc ženám a dětem se chce organizace CARE v tuto chvíli soustředit.

CARE Kavkaz v tuto chvíli ve spolupráci s místními partnerskými organizacemi posuzuje situaci a potřeby. Následně je organizace připravena ihned poskytnout například potraviny, hygienické potřeby i zimní výbavu.

V koordinaci s tamní občanskou společností CARE naplánuje střednědobou reakci na potřeby zranitelných žen a dětí, a to mimo jiné v oblasti psychosociální podpory, vody, sanitace či hygieny.

Kontakt pro média: Ketevan Khachidze, CARE Kavkaz, e-mail: ketevan.khachidze@care.org

(Rozhovory je nutno koordinovat prostřednictvím následujícího kontaktu: muzna.shihabi@care.org)