Skip to main content

Snímek: CARE

Největší uprchlický tábor na světě v Bangladéši čelí statečně hrozbě COVID-19. CARE na místě v tuto chvíli aktivně pomáhá. Naši humanitární pracovníci obětovali své osobní životy i volný čas, aby pomohli lidem v nouzi a zachránili tisíce životů. Jejich příběhy si můžete přečíst v tomto článku. Děkujeme, že nám pomáháte v jejich ochraně. Jen díky vám mohou nadále zodpovědně vykonávat svou práci.

Ayesha Siddika, humanitární pracovnice organizace CARE, pracuje nepřetržitě už měsíc. V uprchlickém táboře Rohingya v Bangladéši chodí od jedné komunity ke druhé. Na první pohled vypadá tábor opuštěně. V uličkách mezi chatrčemi nikdo není, všichni se snaží ukrývat uvnitř. Ayeshin cíl je jasný – chce ochránit zranitelnou komunitu před epidemií COVID-19 – i jediný případ nákazy může mít pro obyvatele tábora fatální následky. Proto obchází jednotlivá obydlí a šíří osvětu o dodržování preventivních opatření.

Ayesha Siddika. Snímek: CARE

Tayeb Ali Parmanik, má v táboře Rohingya na starosti fungování sekce 14, ve které se v současné chvíli nachází přes 33 000 lidí. Snaží se, aby byli všichni obyvatelé v bezpečí. Se svou rodinou se neviděl už pět týdnů. Jeho žena i děti mu velmi chybí. I přesto však nadále zůstává v táboře a je odhodlán zajistit veškerá opatření, díky kterým bude místní uprchlická komunita chráněna před nákazou koronavirem.

Anne Dawson, ředitelka humanitárního programu CARE v táboře, pochází z Velké Británie. Její rodina i přátelé doma v Anglii o ní mají velké obavy. Ona však zůstává na místě, aby dohlédla na efektivní fungování humanitárních programů, bez kterých by obyvatelé tábora pravděpodobně nepřežili.

Anne Dawson, ředitelka humanitárního programu CARE. Snímek: CARE

Azizul Haque, manažer programu CARE WASH vyráží do kempu každý den za svítání, aby se ujistil, že místní komunity mají přístup k čisté vodě a sanitačním zařízením. Zajišťuje distribuci hygienických pomůcek a dezinfekčních přípravků, v přeplněném táboře se však jedná o extrémně těžký úkol. Azizul se často vrací domů uprostřed noci, aby další den brzy ráno opět vstal a postaral se o bezpečí obyvatel tábora.

Azizul Haque. Snímek: CARE

Ankhi Barua, manažerka projektu CARE na podporu hostitelských komunit, je ve čtvrtém měsíci těhotenství. Nedávno opustila tábor a nyní žije doma v izolaci, aby ochránila zdraví svého budoucího potomka. Na rozvoji projektu však i nadále pracuje z domova a snaží se udělat maximum pro zajištění bezpečí pro komunity v osadě.

Ankhi Barua. Snímek: CARE

Statečné humanitární pracovníky CARE Bangladéš motivuje kromě empatie a pocitu sounáležitosti také aktuální hlavní cíl organizace – ochránit zranitelné lidi před přicházejícím nebezpečím. “Není potřeba velká představivost, abychom si domysleli, co se stane, pokud se nemoc COVID-19 v táboře rozšíří,” komentuje situaci Ankhi.

Všichni se rozhodli obětovat vlastní pohodlí a bezpečí. I přes veškerý strach a úzkost zůstávají nadále v táboře a bojují proti šíření nákazy v první linii.

Snímek: CARE

Nacházíme se v situaci, která tu ještě nebyla. Naše role a povinnosti se mění každým dnem. S obyvateli tábora nyní přicházíme do užšího kontaktu, trávíme s nimi více času. Z neznámých tváří se stávají přátelé, o které máme přirozeně ještě větší strach. Bojíme se také sami o sebe a o naše kolegy. Každý den se modlíme za to, abychom všichni přežili ve zdraví,” říká Ram Das, ředitel CARE Bangladéš. “Nyní musíme fungovat jako celek a vzájemně si pomáhat, a to nejen uvnitř organizace CARE, ale jako globální společnost. Jedině tak máme šanci porazit nákazu a vrátit se zpět k našim životům,” dodává.

Humanitární pracovníky teď můžete pomoci ochránit i vy – www.balikypomoci.cz Děkujeme!