Jemen v potížích. OSN přislíbila 1,35 miliard amerických dolarů na pomoc zemi zmítanou šířením nemocí COVID-19. Dosahuje však jen poloviny potřebné částky
S ohledem na současnou pandemii nemoci COVID-19 je v Jemenu zajištění těchto potřeb ještě důležitější než kdy jindy. Virus se po celé zemi šíří alarmující rychlostí. Celkem 20,5 milionu obyvatel postrádá čistou vodu, hygienické prostředky a sanitační zařízení. Oproti roku 2019 se jedná o 15% nárůst.
„Finanční prostředky přislíbené mezinárodními dárci nenaplnily očekávání a jsou ranou pro miliony obyvatel Jemenu, jejichž životy závisí na humanitární pomoci,“ říká Aaron Brent, ředitel CARE Jemen. „Naléhavě potřebujeme získat celou požadovanou částku, činí rozdíl mezi životem a smrtí. Obzvlášť pro ty, kterým chybí ty nejzákladnější věci jako čistá voda a mýdlo.
Více než dvě třetiny obyvatel Jemenu aktuálně potřebují podporu pro zajištění základních hygienických potřeb. Již tak složitou situaci komplikuje nejen šíření nemoci COVID-19, ale také nedávné ničivé záplavy a následný vzrůst počtu nakažení nemocemi přenášenými vodou a moskyty jako cholera nebo malárie. Vodovodní infrastruktura v zemi funguje pouze s 5 % účinností; méně než polovina vnitřně vysídlených osob má možnost používat mýdlo a umýt si správně ruce. Až 65 % obyvatel Jemenu nemá adekvátní hygienické prostředky.
„Jemen nyní zažívá nejhorší humanitární krizi na světě,“ říká Brent. „Každý chybějící dolar určený na získání přístupu k čisté vodě, mýdlu a hygienickým prostředkům ohrožuje životy obyvatel. Adekvátní hygiena, sanitace a čistá voda jsou hlavními předpoklady k zastavení šíření nemoci COVID-19 a dalších nakažlivých chorob. Bez dostatečného financování budou lidé zbytečně umírat, i když tomu lze zabránit.
Závěrem Brent dodává: „Je také důležité si uvědomit, že bez ohledu na to, kolik peněz je získáno a bez ohledu na to, kolik zemí odsuzuje zdejší ozbrojený konflikt, který ke krizi vedl, se situace nezlepší, pokud nedokážeme vyřešit konflikt na politické úrovni.