Skip to main content

Jemen v potížích. OSN přislíbila 1,35 miliard amerických dolarů na pomoc zemi zmítanou šířením nemocí COVID-19. Dosahuje však jen poloviny potřebné částky

Praha, 11. 6. 2020 – Konference OSN věnovaná financování humanitární pomoci Jemenu se nachýlila ke konci. Výsledky jsou však neuspokojivé. V plánu je přispět 1,35 miliard amerických dolarů, což je pouze 56 % z potřebné částky 2,41 miliard na pomoc 19 milionům lidí v těžké životní situaci. Je naléhavě nutné zajistit čistou vodu, sanitační a hygienické podmínky, a to navzdory nedostatečnému financování.

S ohledem na současnou pandemii nemoci COVID-19 je v Jemenu zajištění těchto potřeb ještě důležitější  než kdy jindy. Virus se po celé zemi šíří alarmující rychlostí. Celkem 20,5 milionu obyvatel postrádá čistou vodu, hygienické prostředky a sanitační zařízení. Oproti roku 2019 se jedná o 15% nárůst.

„Finanční prostředky přislíbené mezinárodními dárci nenaplnily očekávání a jsou ranou pro miliony obyvatel Jemenu, jejichž životy závisí na humanitární pomoci,“ říká Aaron Brent, ředitel CARE Jemen. „Naléhavě potřebujeme získat celou požadovanou částku, činí rozdíl mezi životem a smrtí. Obzvlášť pro ty, kterým chybí ty nejzákladnější věci jako čistá voda a mýdlo.

Více než dvě třetiny obyvatel Jemenu aktuálně potřebují podporu pro zajištění základních hygienických potřeb. Již tak složitou situaci komplikuje nejen šíření nemoci COVID-19, ale také nedávné ničivé záplavy a následný vzrůst počtu nakažení nemocemi přenášenými vodou a moskyty jako cholera nebo malárie. Vodovodní infrastruktura v zemi funguje pouze s 5 % účinností; méně než polovina vnitřně vysídlených osob má možnost používat mýdlo a umýt si správně ruce. Až 65 % obyvatel Jemenu nemá adekvátní hygienické prostředky.

„Jemen nyní zažívá nejhorší humanitární krizi na světě,“ říká Brent. „Každý chybějící dolar určený na získání přístupu k čisté vodě, mýdlu a hygienickým prostředkům ohrožuje životy obyvatel. Adekvátní hygiena, sanitace a čistá voda jsou hlavními předpoklady k zastavení šíření nemoci COVID-19 a dalších nakažlivých chorob. Bez dostatečného financování budou lidé zbytečně umírat, i když tomu lze zabránit.

Závěrem Brent dodává: „Je také důležité si uvědomit, že bez ohledu na to, kolik peněz je získáno a bez ohledu na to, kolik zemí odsuzuje zdejší ozbrojený konflikt, který ke krizi vedl, se situace nezlepší, pokud nedokážeme vyřešit konflikt na politické úrovni.