Enormní únorové zemětřesení nejsilněji zasáhlo oblast jižního Turecka a severní Sýrie.
Právě na tomto území dlouhodobě hledali útočiště lidé utíkající před válkou v Sýrii. Uprchlíků uvnitř vlastní země, bez střechy nad hlavou, bylo již před tragickou únorovou událostí více než 2,8 milionu. Zemětřesení připravilo o domov minimálně dalších 40 000 rodin.
Situace v uprchlických táborech v pohraničních oblastech je nyní naprosto kritická. Oblast je pokrytá sněhem a noční teploty klesají pod bod mrazu. Odhaduje se, že v Turecku se v dočasných přístřešcích tísní 460 000 lidí, včetně rostoucího počtu dětí bez doprovodu. Mnoho rodin bylo odděleno ve zmatku po zemětřesení a tisíce dětí přišly o své rodiče a opatrovníky. Kapacity zdravotnických zařízení v oblasti byly již před ničivými otřesy napjaté, nyní jsou zdravotnické služby téměř nedostupné.
Zasažení lidé přišli o veškerý zbytek jistot. Rodiče zůstávají bez možnosti vydělávat důstojně peníze a zajistit tak obživu pro své děti.
“Zemětřesení mi vzalo dceru. V hlavě si opakuju, že teď není čas truchlit. Teď musím přijít na to, jak uživím syna,”popisuje kritickou situace Zakiiya, pětatřicetiletá maminka ze severní Sýrie.
“Je to strašlivé, nejde to popsat. Některá z menších měst byla úplně zničena. Jako kdyby zmizela z mapy,” vypráví Sherine Ibrahim, pracovnice humanitární organizace CARE (aktuálně v Sýrii).
Citlivá politická situace komplikuje aktuální humanitární snahy zejména v severozápadní Sýrii. Týmy CARE mají nicméně dobrou pozici a díky dlouhé historii práce v regionu dokáží pomáhat opravdu efektivně.
„Voda, matrace, jídlo. Vše se počítá. Každá koruna se počítá, protože jedna matrace může zlepšit životní podmínky toho mladého chlapce, který spí venku na podlaze,” dodává Taha, humanitární pracovnice CARE (aktuálně v Turecku).