Skip to main content

Dnes je Světový den humanitárních pracovníků. Tento den je oslavou lidí, kteří po světě neúnavně pracují na záchraně lidských životů. V poslední době navíc ohrožených i pandemií nemoci COVID-19. Přečtěte si příběh jednoho z nich, Mohameda Abdullahiho z vesnice Yubba v Somálsku. I díky podpoře CARE mohl zachránit život dívce z vesnice nakažené koronavirem a tím i celé komunitě:

„Příchod nemoci COVID-19 byl pro naše komunity velmi stresující. Virus se v zemi šířil velmi rychle. V naší vesnici jsme se dozvídali informace o nákaze prostřednictvím místního rádia. Kromě toho jsme začali dostávat aktuální informace a školení od CARE, která podporuje naše zdravotnické centrum.

Jako vedoucí místního zdravotnického týmu mám na starosti veškeré záležitosti týkající se zdraví obyvatel v naší vesnici Yubba. S ochrannými pomůckami, které jsme od CARE získali, dokážeme podporovat naši komunitu v těžkých časech.

Mohamed Abdullahi měří teplotu obyvateli vesnice. Snímek: CARE

Jednoho dne mi v půl 10 večer zavolala žena z naší vesnice. Řekla mi, že její 31letá dcera, která se vrátila z Mogadišu, trpí horečkou a neustále kašle. Byl jsem v šoku, ale došlo mi, že se o ni i tak mohu postarat díky ochranným zdravotnickým pomůckám. Ty zahrnovaly pláště, rukavice a masky. Spěchal jsem do zdravotnického centra pro vybavení a pak hned do domu nemocné. Vzal jsem s sebou také léky proti bolesti. Za hodinou jsem byl u ní a s léky se mi podařilo srazit její teplotu. Ochranné pomůcky jsem předal její matce.

O případu jsem okamžitě informoval oblastní nemocnici. Před příjezdem sanitky jsem požádal rodinu nemocné, aby ji nechali odpočívat v oddělené místnosti. Sanitka dorazila další den ráno odvezla ji do nemocnice, kde byla pozitivně testována na COVID-19. Brzy se však zotavila, což mě udělalo vekou radost.

Jsme tu všichni velmi vděční CARE Somálsko/Somaliland za jejich každodenní podporu. Bez ochranných pomůcek bychom nebyli schopní pomáhat své komunitě a zachraňovat životy.“

CARE zdravotnickému centru ve vesnici Yubba poskytla celkem 40 roušek, 10 plášťů a 400 párů rukavic. Zdravotnický personál byl také proškolen v prevenci před nemocí COVID-19 a ve správné reakci na zastavení jejího šíření.