Miliony lidí v Africe a Asii čelí riziku vyhladovění. Humanitární organizace CARE pomáhá předejít nejhoršímu scénáři v zasažených zemích.

Přes východní Afriku a jihozápadní Asii se přehnal obrovský roj kobylek. Desítky miliard sarančat pohltily téměř veškerou úrodu, miliony lidí se tak ze dne na den ocitly bez jídla. Katastrofa připomínající svým rozsahem biblické rány egyptské nyní ohrožuje na životech přes více ne 42 milionů lidí. V kombinaci s restrikcemi v souvislosti s pandemií COVID-19, v důsledku kterých byl omezen mezinárodní obchod s potravinami, mohou být následky fatální.

Snímek: CARE

Krizi nejvíce pocítily ženy a děti. “Mnoho žen přišlo o práci v zemědělství a nemají tak prostředky na uživení svých rodin. Ve většině zasažených zemí je navíc zvykem, že ženy a děti dostanou jídlo jako poslední z rodiny. Pokud se dělí o jednu misku kaše, na toho posledního už logicky nic nezbude,” popisuje situaci Mamoon Khawar, vedoucí mise pro zajištění potravin z CARE Afghánistán.

 

Snímek: CARE

CARE pomáhá potlačit následky katastrofy a zajistit potravinovou pomoc v těch nejkritičtějších oblastech. Organizace navíc spolupracuje s místními vládami a snaží se šířit mezi veřejnost osvětu, jako prevenci dalšího neštěstí. CARE Uganda například ve spolupráci s vládou vytvořila kampaň, díky které se obyvatelé země dozvědí, že kvůli chemickým postřikům použitým na zahubení škůdců je extrémně nebezpečné využívat sarančat jako zdroje potravy.

“Pouštní kobylky jsme dříve jedli každý den. Byly pro nás zdrojem potravy a živin. Teď jsou přesným opakem. Vzaly nám vše, co máme, a jejich konzumace je navíc smrtelně nebezpečná,” vypráví Agelo Darius z Ugandy.

Snímek: CARE

Invazi kobylek a její dopady monitorovaly vlády všech zasažených zemí, volání o pomoc však zůstalo neadresné. Situaci se tak pokouší vyřešit především humanitární a další nevládní organizace. Organizace spojených národů vyčíslila nezbytnou okamžitou pomoc na 300 milionů dolarů. “Pokud nezasáhneme teď, budou se následky katastrofy jen násobit a s nimi i potřeba pomoci. O život přijde nespočet nevinných lidí. Je to jednoduchá matematika – pomoc je naší morální povinností,” komentuje situaci OSN.

Spolu s CARE můžete nyní pomoci i vy:
https://www.darujme.cz/projekt/1201255

Snímek: CARE