Skip to main content

Zničené domovy a podniky, rozdělené rodiny a dočasné vysídlení. S tím vším se v posledních týdnech musí potýkat obyvatelé vesnice Gatumba v západním Burundi na hranici s DR Kongo. Oblast byla opakovaně zasažena záplavami. Jakmile vkročíte do této těžce zkoušené části země, pocítíte na vlastní kůži všudypřítomné zoufalství. Vypovídají o tom tváře lidí, kteří ztratili svůj domov.

Concessa a jejích 5 dětí se ocitly bez domova

Concessa, 32letá matka pěti dětí, byla s rodinou nucena vyhledat úkryt v budově školy poté, co byl jejich dům zničen silným deštěm. V jediné třídě se teď mnohdy mačká i více než jedna rodina s malými dětmi v náručí. Navíc zde neexistuje vhodné hygienické zázemí, což je vystavuje riziku infekce a šíření nemocí.

Bojím se o svou sedmiměsíční dceru Kezu, obzvlášť během dešťů. V noci mé děti trpí chladem, protože musíme žít v místnosti bez oken. Ve dne mohu jen stěží vyprat jejich šaty. Není zde tekoucí voda, musíme ji kupovat. Jak se v těchto podmínkách máme bránit před nemocí COVID-19?

Před uzavřením hranic kvůli pandemii koronaviru se Concessa v Gatumbě živila prodejem manioku jedlého do DR Kongo. Tehdy kráčela s košem plným kasavy na hlavě a nadějí v srdci, že se vrátí domů s chlebem pro svou rodinu. „To jediné, čím mohu teď krmit svou rodinu, jsou tyto mandarinky, které prodávám na ulici.

Mohla bych vydělávat až 20 000 týdně, ale nyní musíme vyžít s pouhým tisícem (to je v přepočtu méně než 25 Kč). Nemohu nic ušetřit, a dokonce nezvládneme zaplatit ani hygienické vložky pro mou nejstarší 13letou dceru Chanelle. Cítím beznaděj. Můj domov je v troskách a nemohu podnikat jako dříve. Mé největší přání? Mít střechu nad hlavou  a žít znovu jako dřív.

Chantal se bojí rodit

Jak můžete vidět, náš dům je zcela odříznut povodní. Někdy se voda dokonce dostane i dovnitř. Bojím se rodit v těchto podmínkách. Jestli bude náš dům vyplaven, nemám s dětmi kam jít,“ říká 29letá Chantal, těhotná matka 3 dětí.

Chantal. Snímek: CARE

Proti COVIDu se nemůžeme bránit, říká Martianna, matka deseti dětí

Martianna, 52letá žena z Mushashy, mívala pozemek s dvěma malými domky. Ona a jejích 10 dětí nyní nemají jinou možnost než se tísnit v tom nejmenším. Je nucena sdílet s dětmi matraci umístěnou na zemi. Pro jejího manžela nebylo v domě místo, a proto musel prosit o jiný úkryt v sousedství.

Před záplavami jsem dokázala vydělávat i 30 000 burundských franků (asi 392 Kč) díky prodeji čiroku. Dnes ale z toho mála, co nebylo odplaveno, získám stěží 1 000 k nakrmení rodiny. Dokonce i tržiště, kde jsem čirok prodávala, bylo zničeno, smutně dodává.

Ženy jako Concessa nebo Martianna, zapojené do programu VSLA (komunitních spořicích kooperativ) si v Gatumbě stěžují na nedostatek úspor, o které je připravily povodně. Může se zdát, že ztráta jejich příjmů patří k jejich největším obávám, trápí je však také problémy spojené se zdravím a nedostatečným hygienickým zázemím. „Bojím se kopat do země kvůli stavbě latríny, protože voda je jen dvě stopy pod námi,“ říká Martianna. „Bez tekoucí vody a adekvátních toalet se nemůžeme bránit před koronavirem. Co se týče mě, jsem nucena sdílet jedinou postel se svými 10 dětmi. Tím pádem ani nemáme možnost dodržovat doporučenou bezpečnou vzdálenost.

Martianna. Snímek: CARE

Jak CARE reaguje na nouzovou situaci

CARE Burundi ve spolupráci s místními neziskovými organizacemi SYM a SaCoDé provedla rychlou analýzu prostřednictvím SMS zaměřenou na postiženou populaci. CARE a další partneři také pracují na definování a testování rychlých komunitních řešení problémů skrze 3 kanály:

  • využitím digitálních platforem k mobilizaci místních občanských společností, herců a mladých sociálních inovátorů
  • podporou programu hygienického a sanitačního programu WASH v rizikových venkovských školách
  • propojováním mladých sociálních inovátorů v rámci komunitně laděných řešení určených k ochraně těch nejohroženějších.

Dnes je Den matek a i my v České republice společně obdarováváme své maminky z lásky a vděčnosti za to, co pro nás dělají. Matky jako Chantal nebo Concessa však bojují o životy své a svých dětí a těžko na něco podobného pomýšlí.

To však vy můžete změnit a svou podporu jim projevit na: www.balikypomoci.cz