Skip to main content

V průběhu útoku na vesnice v západním Nigeru v sobotu 2. ledna 2021 byly zabito 100 civilistů, nespočet dalších bylo zraněno.”

 

 Praha, 13.1.2021 

Mezinárodní humanitární organizace CARE je hluboce znepokojena probíhající krizí v regionu Tillabéry v Nigeru a jejím dopadem na obyvatele oblasti, zejména ženy a dívky.  

CARE naléhavě žádá, aby bylo oběma stranami konfliktu respektováno mezinárodní právo v souladu s lidskými právy, a to včetně ochrany civilistů. Každá smrt civilisty je zbytečnou tragédií, a všechny strany konfliktu musí respektovat své závazky vůči společnosti. CARE se zejména obává o bezpečí žen a dívek, které se v dobách konfliktů často stávají obětmi násilí.  

“CARE oceňuje snahy nigerské vlády i partnerů, jako je například Organizace spojených národů, o zajištění základních lidských potřeb (jídla, vody, přístupu ke zdravotní péči a psychosociální podpory) pro zasažené lidi. Přesto však žádáme vládu o zvýšení ochrany civilistů ve válečné zóně, aby nedošlo ke ztrátě dalších nevinných životů,” říká Ely Keita, ředitelka CARE Niger. 

Pro více informací kontaktujte: 

Ekade AbaliAdvocacy and inclusive Governance Technical Advisor, CARE Niger

Kateřinu Buráňovou (vedoucí komunikace, marketingu a fundraisingu CARE Česká republika) nemail katerina.buranova@care.cz nebo na číslo +420 739 324 019