Skip to main content
Mladá africká maminka čtyř dětí se rozhodla vzít osud do vlastních rukou a být soběstačná.

Minatě je 32 let, žije s manželem a dětmi ve vesničce N’Zianouan na jihu Pobřeží slonoviny a živí se prodejem ledové vody. V průběhu let si vybudovala stabilní podnikání a stala se velkou inspirací pro ostatní ženy z vesnice. Její cesta za snem o soběstačnosti však nebyla jednoduchá.  

“Když mi bylo 12, prodávala jsem na ulici sáčky s arašídy a avokádem. Bavil mě ten pocit, že si sama dokážu vydělat peníze a můžu se svobodně rozhodnout, jak s nimi naložím,” vypráví Minata. “Pak přišla svatba a děti. Peníze nosil domů manžel a mým úkolem bylo starat se o rodinu. Najednou mi v životě něco chybělo. Manžel se každý večer vracel domů plný zážitků a rozhodoval o tom, do čeho budeme investovat. A já jsem opravdu moc chtěla zažívat to samé.” 

Jednoho dne se Minata doslechla o projektu spořících kooperativ, které v oblasti založila organizace CARE. Cílem spořících kooperativ bylo pomoci místním ženám nastartovat vlastní podnikání. Ženy si do společné pokladničky vložily počáteční kapitál (cca 1 dolar za členku) a získaly tak první finance pro založení podnikání jedné z nich. Ve chvíli, kdy tato žena začala vydělávat vlastní peníze, pomohla svým kamarádkám z kooperativy dosáhnout toho samého. 

Minatě se projekt ohromně zalíbil. Běžela domů a oznámila manželovi, že potřebuje první dolar jako počáteční investici. Ten byl ale zásadně proti. Chtěl, aby Minata trávila čas doma a neviděl ve spořících kooperativách význam. Trvalo několik týdnů, než ho Minata přemluvila.  

S pomocí ostatních žen se pustila do prodeje pytlíků s ledovou vodu. Dnes má dva zaměstnance, vlastní mrazák na výrobu ledu, a hlavně znovu zažívá ten šťastný pocit svobody. Také v rodině se mnohé změnilo. 

“Doma dělám běžně rozhodnutí sama. Pokud mé dítě onemocní, jsem schopná ho vzít okamžitě do nemocnice a plně uhradit všechny náklady. Mému muži to pak jen oznámím. Manžel si mě teď navíc váží a ptá se na můj názor. Oslovuje mě zlato a všude vypráví, jaká jsem bojovnice. Už nejsem jenom obyčejný domácí doplněk, který říká na vše ano,” usmívá se spokojeně Minata. 

Minata se rozhodla vyprávět svůj příběh také na Instagramu. V rámci projektu #jsemjakoty sdílí dnes svůj život ve Stories na profilu CARE Česká republika 

Vydejte se spolu s námi na Pobřeží slonoviny a poznejte ženu, která se nebála jít si za svým snem. 

CHCI BÝT U TOHO
#jsemjakoty probíhá na Instagramu CARE Česká republika celý tento týden. Ještě se můžete těšit na příběhy z Iráku, Gruzie a Bosny a Hercegoviny. Projekt vznikl za finanční podpory České rozvojové agentury.