Skip to main content

Praha, 18. března 2024

Syrský konflikt vstupuje do svého 13. roku. Počet lidí, kteří potřebují humanitární pomoc neustále roste. Letos dosáhl 16,7 milionu, což představuje 9,15% nárůst oproti roku 2023. V současné době potřebuje pomoc více než 70 % obyvatel země.   

V poslední době se v různých částech Sýrie konflikt neustále stupňuje a způsobil další  a další ztráty na životech civilistů nebo vysidlování z dosud nezasažených oblastí. Zničená je také životně důležitá civilní infrastruktura, jako jsou čistá voda a elektřina.

Počet lidí, kteří byli v důsledku konfliktu a jeho vedlejších dopadů vysídleni, patří i nadále k nejvyšším na světě: přibližně 7,2 milionu vnitřně vysídlených osob a 6,5 milionu uprchlíků, z nichž většina nyní žije v sousedním Turecku, Libanonu a Jordánsku.

Po třinácti letech jsou lidé stále zoufalejší. Malé dívky jsou nuceny do předčasných sňatků, děti místo do školy chodí do práce. Ženy pracují za nedůstojných podmínek a tím se vystavují vykořisťování a genderově podmíněnému násilí,

Jolien Veldwijk, ředitelka CARE Sýrie

Za poslední rok ztratila syrská měna na hodnotě 130 % a inflace dosáhla rekordních hodnot. Platy stále hrubě nedostačují na pokrytí nejzákladnějších potřeb, což tlačí většinu obyvatelstva do chudoby.

Zemětřesení v únoru 2023 bylo další ranou pro syrské obyvatele. Odhaduje se, že na severozápadě země, v jednom z nejvíce postižených regionů, byly poškozeny nebo zničeny domovy 855 000 lidí, včetně Syřanů, kteří byli již několikrát vysídleni v důsledku konfliktu.   

„Potřebujeme dlouhodobější financování a trvalý přeshraniční přístup, abychom pomohli komunitám zotavit se z četných otřesů a stresů, kterým jsou vystaveny již více než deset let,” uvedla Rishana Haniffa, ředitelka CARE Turecko

Ukázalo se, že programy, které poskytují ekonomickou podporu a vzdělávací služby, jakož i základní potřeby, jako je trvalé přístřeší s přístupem k vodě, elektřině a zdravotní péči, snižují závislost komunit na pomoci a jejich schopnost získat svůj život pod větší kontrolu.

Rishana Haniffa, ředitelka CARE pro Turecko

CARE poskytuje kombinaci programů a intervencí humanitární pomoci v nouzových situacích, jejichž cílem je budovat odolnost a snižovat závislost na krátkodobých cyklech pomoci uvnitř Sýrie a pomáhat zranitelným komunitám vyrovnat se s přetrvávajícími dopady konfliktu a doprovodné ekonomické krize. V uplynulém roce CARE a její místní partneři podpořili přibližně 3,8 milionu lidí v Sýrii životy zachraňující pomocí a aktivitami zaměřenými na genderovou transformaci.

Programy CARE podporují lidi v Sýrii i hostitelské komunity vysídlených lidí.  Ti nadále čelí problémům spojeným se ztrátou obživy, přístřeší a základním životním potřebám. Jedná se o obnovu poškozené infrastruktury, poskytování důstojného přístřeší, podporu zemědělských komunit při překonávání klimatických problémů a také například podporu žen při hledání pracovních příležitostí a zdravotní péče. CARE také významně pomáhá ženám a dívkám proti genderově podmíněnému násilí.

Pomáhejte s námi lidem v Sýrii. Staňte se pravidelným dárcem a podporujte s námi dlouhodobě.

Děkujeme.

Chci pomoci lidem v Sýrii