Skip to main content

Praha, 10. října

K neustálému ostřelování a cíleným leteckým útokům na civilisty, civilní infrastrukturu a humanitární pracovníky dochází na severozápadě Sýrie od 5. října. Kritická je situace zejména v Idlibu a západním Aleppu. Eskalace násilí si vyžádala desítky mrtvých, stovky zraněných a víc než 20 tisíc vysídlených osob. CARE poskytuje okamžitou humanitární pomoc.  

Organizace CARE je rovněž znepokojena tím, že v důsledku útoků byly zabiti dva humanitární pracovníci našich partnerů. „Jsme solidární se Sdružením humanitární pomoci, organizací Syria Relief a všemi našimi partnery, jejichž členové týmu denně riskují své životy, aby poskytovali humanitární pomoc lidem v nouzi uvnitř severozápadní Sýrie,“ uvedla Sherine Ibrahimová, ředitelka CARE. „Důrazně odsuzujeme nevybíravé útoky a vyzýváme všechny strany, aby ukončily nepřátelské akce a dodržovaly své závazky podle mezinárodního humanitárního práva na ochranu civilistů, civilní infrastruktury a humanitárních pracovníků.“, uzavírá.  

Útoky zasáhly mimo jiné i hlavní elektrárnu v městě Idlib, což vedlo k dlouhodobým výpadkům elektřiny. Kvůli tomu jsou aktuálně zdravotnická zařízení do značné míry závislá na generátorech. Terčem se navíc stala i desítka škol, minimálně osm nemocnic či pět táborů pro vnitřně vysídlené osoby.  

Nový cyklus nevybíravých útoků výrazně zhoršil již tak vážnou humanitární krizi na severozápadě Sýrie. V oblasti potřebují humanitární pomoc víc než 4 miliony lidí, z toho většinu tvoří ženy a děti. CARE společně s partnery monitoruje situaci a poskytuje zasaženým lidem potraviny, vodu, hygienické potřeby, přístřeší i zdravotní péči.  

Sýrii také pomáháme s vyrovnáním se s důsledky silného zemětřesení. Pokud byste naši činnost v zemi chtěli podpořit, klikněte na tlačítko níže. Děkujeme.
Chci pomoci lidem v Sýrii
CARE Česká republika eskalace násilí na severozápadě Sýrie