Skip to main content

Cherson, Ukrajina, 6. prosince

V noci na 5. prosince zasáhly humanitární centrum v Chersonu na jihu Ukrajiny dva raketové údery. Ve skladech střediska byla uložena humanitární pomoc od několika mezinárodních humanitárních organizací, včetně humanitárních prostředků CARE. 

Naštěstí nebyly hlášeny žádné oběti z řad zaměstnanců, dobrovolníků ani návštěvníků střediska. Finanční škody zatím nejsou známy, jejich vyčíslení je vzhledem k současné situaci náročné. 

„Záchranné týmy bojovaly s požárem více než 12 hodin. Přesto byla zničena budova střediska a humanitární pomoc určená pro tisíce obyvatel Chersonu a okolí. V současnosti se naši pracovníci snaží zachránit nezasaženou část pomoci,“

uvedl Serhij Mukoriz, výkonný ředitel charitativní nadace I-Kherson. 

Podle Anny Borysové, projektové manažerky partnerské organizace CARE The Charitable Foundation Stabilization Support Services, vedlo zesílené ostřelování od 30. listopadu k uzavření vchodu do střediska. Humanitární organizace kvůli tomu nemohly pomoc distribuovat ani přemístit na bezpečnější místo. 

Mezi zničenou pomocí byly i balíčky potravin, které měly lidi připravit na zimu, matrace a teplé přikrývky. Ostřelování humanitárního zařízení svědčí o hrubém nerespektování zásad lidskosti a válečného práva. 

CARE vyzývá všechny strany konfliktu, aby dodržovaly mezinárodní humanitární právo.  

V současné době vedení střediska usiluje o jeho opětovné otevření a obnovení provozu co nejdříve. 

Potřebnou pomoc civilistům, kteří se ocitli uprostřed války, zajišťuje humanitární organizace CARE již od začátku konfliktu. Zdejší lidé s námi počítají. V našem úsilí i přes tyto situace nepolevujeme. Děkujeme, že pomáháte s námi.

Chci přispět

Kontakt pro média: 

Halyna Bilak, komunikační koordinátorka CARE Ukrajina, e-mail: bilak@care.de, tel. kontakt: + 380 (96) 937 61 24