Skip to main content

Praha, 1. prosince

rozbitá okna, spadlé střechy nebo zbořené zdi po bombardování. Tak vypadá zhruba čtvrtina obytných domů na Ukrajině. V létě se v nich přežít dalo, v zimě to je ale zcela nemožné. I proto CARE pomáhá hlavně v regionech, kde jsou opravy nevyhnutelné pro přežití. Bez nich by lidé museli odejít do jiné časti země. Na dlouhou dobu nebo dokonce navždy by tak mohli přijít o svůj domov. Jediné, co jim ve válkou zničené zemi zbývá.

Jedna z takových pomocí České republiky a CARE na Ukrajině míří do Pavlohradu na středovýchodní Ukrajině, kde proběhne rekonstrukce podzemního protileteckého krytu dětského centra Moje rodina.

“Mnoho dětí se do centra dostalo, protože přišly o své rodiče ve válce nebo se o ně jejich rodiny už nezvládaly postarat.”, říká Honza Paul, který má v CARE na starosti právě pomoc na Ukrajině. “V Pavlohradu dochází k varování před raketovými útoky několikrát za den. Děti často musí kvůli poplachům trávit v krytu i šest hodin v kuse. Nezbývá jim, než se tam učit, spát, jíst a snaží se tam s nimi pracovat i v oblastech jako je art terapie.”, upřesňuje Honza.

V současné chvíli je v centru Moje rodina 16 dětí ve věku od 2 do16 let.

„…a všechny jsou namačkané v tomhle těsném prostoru.“

píše Honza v SMSce s fotkami z centra. Můžete je vidět níže.

Chci přispět

“Začneme elektroinstalací, aby se tam dal zavést přímotop a nemuseli tam být v chladu a plísni. Dále budeme opravovat dveře a zateplovat podlahy, aby se tam teplo udrželo. Také do krytu zavedeme teplou vodu, dětské záchodky, umyvadla a rezervní bojler na 300 litrů, elektro stanici a oddělené sprchy – nic z toho v tom krytu není.”,

informuje Honza o rozsahu pomoci.

„Naše programy tu nejsou jen od toho, aby se děti pobytem zde zbavily stresu nebo aby se zabavily, ale intenzivně tu pracujeme na tom, aby se rozvíjely a vzdělávaly.“,

říká Julia, která v centru pro sirotky pracuje od jeho založení ještě před válkou.

I díky našim dárcům, můžeme udělat tyto děti alespoň trochu šťastnější a dopřát jim teplo, světlo a podmínky, které si zaslouží v této těžké situaci. Děkujeme.

Chci přispět