27. června 2024 – Desítky milionů Súdánců po celé zemi trpí následky více než 14 měsíců trvajícího ozbrojeného konfliktu. Vedle bezprecedentního vysídlování čelí Súdán historické úrovni hladomoru a válce proti ženám a dívkám, kde je sexuální násilí používáno jako válečná zbraň, uvádí OSN.
“Příběhy, které slýchám od svých kolegů a partnerů CARE podporujících hladovějící lidi po celém Súdánu – zejména ženy a dívky – jsou naprosto srdcervoucí,” řekl Abdirahman Ali, ředitel CARE pro Súdán.
“Mluví o lidech, kteří jsou nuceni jíst listí a hlínu, aby přežili; o lidech, kteří uvízli v El Fashiru a nemají se čím nasytit, protože potravinové suroviny byly zničeny, humanitární pomoc byla zablokována a ceny prudce vzrostly. Mladé ženy vysídlené v důsledku bojů navíc čelí brutálním útokům během vyčerpávající cesty za bezpečím.”
Kvůli špatné bezpečnostní situaci, problémům s přístupem a nedostatku prostředků nejsou humanitární pracovníci schopni zajistit dodávky tolik potřebných potravin a dalších základních potřeb.
Dr. Hawa, pracující ve zdravotnickém středisku podporovaném CARE ve východním Dárfúru, kam před násilím v El Fashiru uprchly desítky tisíc lidí, popisuje, jak je hluboce znepokojující být svědkem toho, jak každý den přichází tolik podvyživených dětí a nezletilých bez doprovodu.
V důsledku eskalujícího násilí, které se rozšířilo do většiny z 18 súdánských států, a následného vysídlení a ekonomických otřesů přežívá více než polovina obyvatel (25,6 milionu lidí) na velmi omezené stravě. Z toho 8,5 milionu lidí trpí extrémním nedostatkem potravin a 755 000 lidí čelí téměř úplnému nedostatku potravin. Rozsah této nouzové situace činí z ní největší současnou potravinovou krizi na světě a pravděpodobně nejzávažnější za poslední desetiletí. Situaci ještě více zhoršuje období od dubna do září, kdy je zemědělská produkce v Súdánu tradičně nízká.
CARE vyzývá k okamžitému příměří a neomezenému přístupu humanitární pomoci, aby bylo možné poskytnout nezbytnou pomoc. Tato pomoc musí obsahovat léčbu podvýživy s ohledem na věk a pohlaví, peněžní pomoc, potraviny, podporu zdrojů obživy, jakož i zdravotní péči – včetně sexuálního a reprodukčního zdraví a služeb v oblasti genderově podmíněného násilí.
CARE také vyzývá mezinárodní společenství, aby urychleně přistoupilo k plnému financování plánu humanitární pomoci Súdánu, který je pro rok 2024 financován pouze ze 17,3 %.
Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se dostat k nejohroženějším jedincům – zejména ženám a dívkám, které čelí jedinečným a smrtelným rizikům – je umožnit místním organizacím vedeným ženami (WLO) rozšířit svou činnost. To znamená financovat tyto organizace a podporovat jejich plnou, rovnoprávnou a smysluplnou účast v humanitárních koordinačních strukturách na všech úrovních reakce.
Svět nesmí odvracet zrak od tohoto neúnosného utrpení. Je čas jednat.
*Jméno změněno z důvodu ochrany identity.
-
CARE balík pomoci pro lidi v nouzi
1550 Kč -
Náramek pro změnu červený
400 Kč -
Život zachraňující léky a vakcíny pro jedno dítě
1500 Kč -
Výživné jídlo na měsíc
950 Kč -
Náramek pro změnu černý
400 Kč
Poznámka pro redaktory:
CARE působí v Súdánu od roku 1979 a realizuje humanitární a rozvojové programy zaměřené na posílení postavení žen a dívek, genderovou spravedlnost, humanitární akce a odolnost.
Život zachraňující pomoc CARE pokračují v:
Východním Dárfúru – zásobování uprchlíků a hostitelské komunity vodou a zdravotnické služby.
Gedarefu – poskytování vody pro uprchlíky, vnitřně vysídlené osoby a hostitelskou komunitu a zdravotnické služby
Al Geziře – poskytování vody pro vnitřně vysídlené osoby a hostitelskou komunitu.
Jižním Kordofánu – podpora posílení postavení žen prostřednictvím ekonomických aktivit a aktivit zaměřených na zajištění obživy
Jižním Dárfúru – poskytování WASH, zajištění zdrojů obživy a posílení postavení komunity
Chartúmu – poskytování MPCA nejvíce postiženému obyvatelstvu v komunitách Jebel Awily, Mayo a Kalari.
V případě dotazů pro média kontaktujte prosím:
David Mutua, regionální poradce CARE pro komunikaci ve střední a jižní Africe: david.mutua@care.org