Skip to main content

V malém městečku Luch na jihu Ukrajiny jsou staré panelové domy silně poškozené střepinami. Větší díry už obsadily ptáci, kteří si zde postavili hnízda, a to nejen na balkonech, ale i v samotných bytech. Na jaře 2022 procházela městem frontová linie, což vedlo k více než osmi měsícům intenzivních bojů. Dnes zde nezůstala jediná neporušená budova.

Kateryna, 37, vzpomíná: „Žili jsme v suterénu více než měsíc. Jen ráno, když ostřelování trochu ustalo, jsme běželi do bytu, abychom se osprchovali nebo si vzali nějaké věci. Spali jsme na paletách spolu se všemi sousedy. V 15metrovém suterénu nás bylo 12. Nechtěli jsme ze svého města odejít. V roce 2014 jsme už prchali z Doněcka a začínali jsme zde nový život. Bylo strašné pomyšlení, že bychom museli odejít znovu.” Nakonec je však neustálé ostřelování přinutilo opustit jejich domov.

Rodina strávila téměř rok v Lvovské oblasti, než se v červnu 2023 rozhodla vrátit domů. „Když jsme se vrátili do našeho bytu, nebylo v něm ani jedno okno,“ vzpomíná Kateryna. „Na balkoně byli holubi. Střepina proletěla celým bytem a skončila v dětské posteli. Zázrakem se byt nevznítil; jinak bychom neměli kam se vrátit.“

Spolu s partnery z Response Consortium zde CARE opravuje okna. „Vybrali jsme tři komunity a zhodnotili škody. Přestože mnoho budov potřebuje zásadní opravy, my provádíme jen lehké opravy na výměnu oken a střech,“ říká Anna Vasylenko, regionální koordinátorka Stabilization Support Services na jihu Ukrajiny. “V tomto městě bude opraveno 12 bytů.“

Aktuální výzvy

Podle místní koordinátorky Světlany Ginzhul se díky možnosti získat alespoň nějakou podporu při opravách lidé pomalu vracejí. „Nyní máme zpět elektřinu a plyn a voda je dovážena. Internetové připojení je obnovováno. Škola a školka jsou však zničeny. Veřejná doprava jezdí velmi zřídka, protože nejsou žádní cestující. Není zde práce a lidé se nemohou dostat do města kvůli nedostatku dopravy. Humanitární pomoc a důchody jsou jediným způsobem, jak zde přežít. Přibližně 25 % těch, kteří se vracejí, to dělá díky vaší podpoře,“ dodává paní Světlana.

Leonid, 81, přijel do Luchu, aby se podíval na nové okno ve svém bytě. Otevřel okno a poslouchal zpěv ptáků. „Žiji sám s malým důchodem a nemohl jsem si nové okno dovolit. Vaše pomoc mi dává naději, že se brzy vrátím domů,“ říká a jde se zeptat koordinátorky, kdy budou opravy dokončeny.

V současné době Leonid stále žije v Mykolajivu. Cesta tam a zpět ho stojí 800 hřiven, což je čtvrtina jeho důchodu. Je nadšený, že se brzy bude moci vrátit domů.

Lidé jsou jako ptáci; chtějí se vrátit do svých hnízd. Avšak rozsah destrukce, finanční a emocionální vyčerpání způsobené dlouhodobým vysídlením a nestabilita frontové linie stále brání lidem v návratu.

CARE a partneři pracují na zlepšení humanitární situace v regionu a podpoře všech postižených. Kvůli zvláštním klimatickým podmínkám jsou opravy oken a střech v této oblasti kritické. Od března 2022 CARE obnovila téměř 2000 ukrajinských domovů, což pomáhá lidem vrátit se. Mezitím ptáci dále pronikají plastovými fóliemi na rozbitých oknech a staví hnízda tam, kde žádné rodiny nehnízdí.

Chci pomoci lidem na Ukrajině